REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Farby epoksydowe


Bardzo trwałe i odporne farby epoksydowe z powodu swoich właściwości są najchętniej używane w przemyśle. Tam, gdzie mamy do czynienia z dużymi obciążeniami, agresywnymi chemikaliami lub wysoką temperaturą, sprawdzają się doskonale.

fot. Wikimedia Commons

Duża twardość i wytrzymałość mechaniczna to nie jedyne zalety tego typu farb. Prócz tego są odporne na wilgoć i większość środków chemicznych (najniebezpieczniejsze dla epoksydów są kwasy), a także skutecznie chronią przed korozją. To jednak farby typowo przemysłowe. Pod kątem dekoracji i stosowania na zewnątrz nie są zbyt użyteczne, ponieważ pod wpływem światła (a konkretnie promieniowania UV) z czasem żółkną i tracą połysk.

Swoją trwałość ten rodzaj farb zawdzięcza sieciowaniu – tworzeniu się silnych wiązań chemicznych między cząsteczkami żywicy. Następuje to w trakcie schnięcia farby, już po nałożeniu na podłoże, i jest zasługą utwardzacza, który pełni rolę łącznika między dużymi cząsteczkami polimeru. W ten sposób tworzy się bardzo wytrzymała sieć.

Farby epoksydowe są farbami dwuskładnikowymi. Twarda i odporna powłoka może powstać tylko w wyniku wymieszania żywicy i utwardzacza. Mieszania dokonuje się przed nałożeniem farby na podłoże, ale kiedy już obydwa składniki zostaną połączone, trzeba działać szybko. Jeśli upłynie tzw. czas żywotności mieszanki (ang. pot life) dla danej farby, ulegnie ona utwardzeniu już w pojemniku i pomalowanie nią czegokolwiek będzie niemożliwe.

Inna bardzo istotna kwestia to stosunek żywicy do utwardzacza w farbie. Każdy producent podaje optymalne proporcje tych dwóch składników, i dobrą praktyką jest stosować się do tych zaleceń. Duża ilość utwardzacza przyspieszy sieciowanie, jednak jeśli będzie go zbyt dużo, otrzymana powłoka będzie krucha i podatna na uszkodzenia. Najbezpieczniej jest stosować się do zaleceń wytwórcy zawartych w karcie technicznej.

A jeżeli chcesz wiedzieć więcej…

W procesie sieciowania utwardzacz pośredniczy w wiązaniu między cząsteczkami żywicy, łącząc się z ich grupami epoksydowymi. Według tego mechanizmu działają utwardzacze aminowe. W długich łańcuchach polimerowych żywicy epoksydowej znajdują się jednak również grupy hydroksylowe, które także mogą być wykorzystane przy sieciowaniu. Aby uzyskać tego typu podwójne utwardzenie potrzebne są specjalne utwardzacze z grupy bezwodników kwasowych. Sieciowanie z ich udziałem jest nieco trudniejsze, wymaga bowiem podgrzania, jednak otrzymana w ten sposób powłoka jest dużo bardziej wytrzymała niż przy standardowym sieciowaniu jedynie z udziałem grup epoksydowych. Dlatego też ten typ utwardzaczy stosuje się tam, gdzie oczekiwana jest bardzo wysoka jakość pokrycia.

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 10
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Komentarze (2)

 1. Chciałem się dowiedzieć ile mikronów przewiduje się że się uzyska na farbie podkładowej epoksydowej a ile mikronów uzyska się przy warstwie nawierzchniowej epoksydowej przy jednokrotnym malowaniu

  Ryszard
  19 listopad 2014 at 15:21
  Odpowiedz

 2. Grubość warstwy farby będzie zależała od kilku czynników m.in.:
  – rodzaju farby epoksydowej,
  – metody aplikacji.
  Przede wszystkim należy sprawdzić kartę techniczną farby epoksydowej i zobaczyć jaka jest rekomendowana grubość nałożenia. Wartość ta może się różnić w zależności od użytej farby. Przykładowo dla farby epoksydowej Intergard 269 rekomendowana grubość warstwy wynosi 40 mikronów, a dla farby Intergard 475HS (od tego samego producenta) rekomendowana warstwa sucha to 100-200 mikronów.
  Do rekomendowanej grubości (i miejsca, gdzie jest malowany przedmiot) należy dobrać odpowiednią metodę aplikacji i parametry urządzeń (ciśnienia, dysze itp). Wszystkie tego typu informacje znajdują się w kartach technicznych produktów.
  Dodatkowo warto, aby lakiernik na bieżąco podczas aplikacji kontrolował grubość warstwy mokrej przy użyciu grzebienia lakierniczego.

  rynekfarb.pl
  24 listopad 2014 at 23:34
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA