a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net

Farby epoksydowe

Bardzo trwałe i odporne farby epoksydowe z powodu swoich właściwości są najchętniej używane w przemyśle. Tam, gdzie mamy do czynienia z dużymi obciążeniami, agresywnymi chemikaliami lub wysoką temperaturą, sprawdzają się doskonale.

fot. Wikimedia Commons

Duża twardość i wytrzymałość mechaniczna to nie jedyne zalety tego typu farb. Prócz tego są odporne na wilgoć i większość środków chemicznych (najniebezpieczniejsze dla epoksydów są kwasy), a także skutecznie chronią przed korozją. To jednak farby typowo przemysłowe. Pod kątem dekoracji i stosowania na zewnątrz nie są zbyt użyteczne, ponieważ pod wpływem światła (a konkretnie promieniowania UV) z czasem żółkną i tracą połysk.

Swoją trwałość ten rodzaj farb zawdzięcza sieciowaniu – tworzeniu się silnych wiązań chemicznych między cząsteczkami żywicy. Następuje to w trakcie schnięcia farby, już po nałożeniu na podłoże, i jest zasługą utwardzacza, który pełni rolę łącznika między dużymi cząsteczkami polimeru. W ten sposób tworzy się bardzo wytrzymała sieć.

Farby epoksydowe są farbami dwuskładnikowymi. Twarda i odporna powłoka może powstać tylko w wyniku wymieszania żywicy i utwardzacza. Mieszania dokonuje się przed nałożeniem farby na podłoże, ale kiedy już obydwa składniki zostaną połączone, trzeba działać szybko. Jeśli upłynie tzw. czas żywotności mieszanki (ang. pot life) dla danej farby, ulegnie ona utwardzeniu już w pojemniku i pomalowanie nią czegokolwiek będzie niemożliwe.

Inna bardzo istotna kwestia to stosunek żywicy do utwardzacza w farbie. Każdy producent podaje optymalne proporcje tych dwóch składników, i dobrą praktyką jest stosować się do tych zaleceń. Duża ilość utwardzacza przyspieszy sieciowanie, jednak jeśli będzie go zbyt dużo, otrzymana powłoka będzie krucha i podatna na uszkodzenia. Najbezpieczniej jest stosować się do zaleceń wytwórcy zawartych w karcie technicznej.

A jeżeli chcesz wiedzieć więcej…

W procesie sieciowania utwardzacz pośredniczy w wiązaniu między cząsteczkami żywicy, łącząc się z ich grupami epoksydowymi. Według tego mechanizmu działają utwardzacze aminowe. W długich łańcuchach polimerowych żywicy epoksydowej znajdują się jednak również grupy hydroksylowe, które także mogą być wykorzystane przy sieciowaniu. Aby uzyskać tego typu podwójne utwardzenie potrzebne są specjalne utwardzacze z grupy bezwodników kwasowych. Sieciowanie z ich udziałem jest nieco trudniejsze, wymaga bowiem podgrzania, jednak otrzymana w ten sposób powłoka jest dużo bardziej wytrzymała niż przy standardowym sieciowaniu jedynie z udziałem grup epoksydowych. Dlatego też ten typ utwardzaczy stosuje się tam, gdzie oczekiwana jest bardzo wysoka jakość pokrycia.