REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Farby epoksydowe do 2023 – Global Market Insights

Budownictwo, motoryzacja, przemysł elektryczny, opakowaniowy i morski – oto główne sektory, które korzystają z farb epoksydowych. Dzięki ich dynamicznemu rozwojowi, zwłaszcza w krajach azjatyckich, ten rodzaj farb będzie się w najbliższym czasie bardzo dobrze sprzedawał.

farby epoksydowe

Fot. Don Hankins / Foter.com / CC BY

Według raportu Global Market Insights, podczas gdy w roku 2014 światowa produkcja farb epoksydowych wynosiła 800 tysięcy ton, w roku 2023 przekroczy już milion ton. Wartość rynku ma wówczas sięgnąć powyżej 12 mld $. Ze względu na swoją elastyczność, odporność na korozję oraz doskonałą adhezję do podłoża farby epoksydowe cieszą się dużą popularnością w różnych dziedzinach przemysłu, przede wszystkim w branży budowlanej, transportowej i morskiej.

Bilion dolarów na budownictwo w Chinach

Najważniejszym obszarem zastosowań farb epoksydowych jest budownictwo, które kwitnie głównie w regionach rozwijających się, takich jak Ameryka Łacińska, Środkowy Wschód, Afryka, Azja i Pacyfik. Dominują Chiny, których wydatki na farby epoksydowe dla budownictwa w roku 2013 wyniosły 1,78 bln $. W tym samym roku Indie przeznaczyły na ten cel 427 mld $, zaś Indonezja – 267 mld $.

Gwałtowna industrializacja w rejonie Azji i Pacyfiku powoduje również, że zwiększa się zapotrzebowanie na epoksydowe powłoki podłogowe w magazynach, sklepach, szpitalach, czy garażach. Potrzebna jest także skuteczna ochrona antykorozyjna rurociągów w przemyśle olejowo-gazowym. Wreszcie – produkcja samochodów, która bardzo szybko rośnie, zwłaszcza w Azji. Farby epoksydowe są stosowane w motoryzacji do ochrony przed korozją na karoserii oraz kluczowych elementach metalowych, a także jako podkład, by poprawić adhezję na częściach samochodowych.

Zastosowanie produktów epoksydowych jest jednak dużo szersze. Są one wykorzystywane również w przemyśle elektrycznym, opakowaniowym, morskim czy dóbr konsumenckich. Stosuje się je do zabezpieczania obwodów drukowanych i dużych urządzeń, takich jak pralki czy suszarki. W przemyśle opakowaniowym natomiast nanoszone są na puszki, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z żywnością silnie kwasową (np. pomidory).

Chiny, Tajwan, Indie – epoksydowe zagłębia

Żadnym zaskoczeniem nie jest fakt, że pod względem zużycia farb epoksydowych wśród regionów świata dominuje Azja i Pacyfik. Największym rynkiem w roku 2014 były Chiny, którym odpowiadało aż 50% całego zapotrzebowania na ten rodzaj farb. W najbliższych latach kraj ten umocni swoją pozycję. Za sprawą intensywnej budowy statków oraz pracy zakładów petrochemicznych, stalowych i papierowych w latach 2016-2023 tamtejszy rynek rozwijał się będzie w tempie 5% rocznie.

Szybki rozwój (ok. 5,5% rocznie) zanotują też Tajwan i Indie. Te dwa kraje wraz z Tajlandią, Malezją i Indonezją generują w sumie 12% światowego zapotrzebowania na farby epoksydowe. Indonezja i Tajlandia to czołowi światowi producenci samochodów. Jeśli natomiast chodzi o Europę, do roku 2023 przewidywany jest umiarkowany wzrost (ok. 2%), który zawdzięcza ona wzrostowi produkcji samochodów w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Francji. Niewielkie wzrosty zanotuje również Ameryka Północna.

Raport opublikowany został pod tytułem Epoxy Surface Coatings Market Size, Industry Analysis Report, Regional Outlook, Application Development, Price Trend, Competitive Market Share & Forecast, 2016 – 2023

Źródło: pcimag.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA