REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Farby epoksydowe a utlenianie termiczne

Francuscy naukowcy zbadali proces starzenia różnych farb epoksydowych pod wpływem utleniania termicznego. Ustalili, jakie zjawiska zachodzą w powłoce i który jej rodzaj jest bardziej odporny.

farby epoksydowe utlenianie termiczne

Naukowcy zbadali wpływ utleniania termicznego (w temperaturze od 70 do 150°C) na farby epoksydowe. Fot. iprole (freeimages.com)

Badaniu poddano dwie sieci epoksydowe oparte na eterze diglicydylowym bisfenolu A, przy czym jedna sieciowana była z udziałem związku jeffamine (POPA), a druga – z udziałem poliamidoamin (PAA). Poddano je utlenianiu termicznemu w temperaturze od 70 do 150°C oraz zbadano przy pomocy spektroskopii w podczerwieni, skaningowej kalorymetrii różnicowej (DSC) oraz analizy zol-żel.

Okazało się, że utlenianie termiczne spowodowało powstawanie formacji amidowych i karbonylowych oraz przedwczesny rozpad molekularnych łańcuchów w obydwu powłokach. Sieciowane z użyciem POPA próbki były natomiast bardziej wrażliwe na oksydację niż te oparte na PAA.

Artykuł na ten temat opublikowano w czasopiśmie Progress in Organic Coatings.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA