a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłowedo drewnaFarby architektoniczne do drewna – nowa norma ASTM

Farby architektoniczne do drewna – nowa norma ASTM

Liczba innowacyjnych materiałów na bazie drewna, a także specjalistycznych powłok na nie, rośnie z roku na rok. Tym samym problem doboru farby do danego rodzaju podłoża staje się coraz poważniejszy. Mając to na uwadze stowarzyszenie ASTM opublikowało nowy standard dotyczący tego zagadnienia, uwzględniając zachowanie powłoki w różnych warunkach atmosferycznych.

ASTM

fot. bies (rgbstock.com)

Nową normę, ASTM WK32654, opracowała komisja D01.42 do spraw Powłok Architektonicznych podlegająca Komisji D01. Jak mówi członek Komisji, Marek Gnatowski, mamy do czynienia z coraz większą liczbą złożonych materiałów konstrukcyjnych opartych na drewnie (w tym kompozytów, takich jak drewno klejone czy płyta wiórowa). Bardziej skomplikowana jest też ich obróbka. Wysokiej jakości powłoka może wydłużyć życie konstrukcji – tylko jednak pod warunkiem, że zostanie dobrze dobrana. Nowy standard pomóc ma wszystkim tym, dla których dobór ten nie jest sprawą oczywistą, a także chemikom i technologom pracującym nad formułami farb do drewna.

Standard dotyczy materiałów i powłok na siding i wykładziny, ale również stanowiących budulec płotów, tarasów, altan, mebli ogrodowych i placów zabaw. Więcej informacji na jego temat znaleźć można na stronie ASTM.

Źródło: pcimag.com