a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjnedo ścian i elewacjiFarby dla architektury – najnowsze trendy

Farby dla architektury – najnowsze trendy

Zwrot ku produktom przyjaznym środowisku w dziedzinie farb architektonicznych to dobry trend, któremu kibicujemy, trzeba jednak pamiętać, że jakość i cena alternatywnych, „zielonych” farb muszą być porównywalne z obecnie stosowanymi opcjami – podkreślają w rozmowie z European Coatings przedstawiciele firmy Allnex, Mike Law i Robert Watson.

farby dla architektury

Fot. PIRO4D / pixabay.com

Mike Law, globalny dyrektor ds. technologii wodorozcieńczalnych, oraz Robert Watson, manager R&D ds. żywic do farb proszkowych Allnex, mówią o najnowszych trendach w dziedzinie farb dla architektury.

Jeśli chodzi o farby proszkowe, są one stosowane przede wszystkim na aluminiowych profilach i panelach. W tym wypadku wysokie jest zapotrzebowanie na bardzo wytrzymałe, odporne na warunki atmosferyczne, a zarazem elastyczne powłoki. W zakresie dekoracji rośnie zainteresowanie efektem drewna, uzyskiwanym dzięki nadrukom sublimacyjnym. Poza tym dużą popularnością cieszą się specjalne wykończenia, takie jak metaliczne czy imitujące powierzchnię anodowaną.

„Zielone” surowce – tak, ale z głową

Poza tym w dziedzinie farb dekoracyjnych obserwuje się wyraźne przejście od produktów rozpuszczalnikowych do wodorozcieńczalnych. Są one coraz chętniej wybierane przez właścicieli obiektów, także za sprawą regulacji prawnych ograniczających stosowanie produktów na bazie rozpuszczalników.

Nacisk kładzie się przy tym na funkcjonalność, zarówno w zastosowaniach zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Farby wodorozcieńczalne do wewnątrz mają tę praktyczną zaletę, że emitują mniej (lub wcale) LZO. Na zewnątrz natomiast wymagana jest przede wszystkim maksymalna ochrona a równocześnie estetyka, dlatego konieczne jest dostarczenie klientom produktów wodnych na przykład o zwiększonej odporności na brud (która ma znaczenie zwłaszcza w krajach o tropikalnym klimacie i wysokim stopniu zanieczyszczenia powietrza).

Jak mówią Law i Watson, przyjazne środowisku technologie są ważne, ale trzeba pamiętać, aby ich jakość i koszt były porównywalne z obecnie dostępnymi rozwiązaniami. W ostatnim czasie powstało sporo nowych, „zielonych” surowców, jednak wiele z nich jest wciąż zbyt drogich, by mogły być stosowane na szerszą skalę. Do tego pojawił się problem konkurowania z przemysłem żywieniowym. Mimo to rynek zdecydowanie zmierza w dobrym kierunku.

Światowy rynek rośnie

Jeśli chodzi o obecną sytuację na rynku farb architektonicznych, jest ona ściśle powiązana z branżą budowlaną, różni się więc w poszczególnych regionach świata. W Europie, dzięki rozwojowi budownictwa mieszkaniowego, obserwuje się obecnie stabilny wzrost.

Ogółem na całym świecie rynek dekoracyjnych farb architektonicznych jest w fazie wzrostu, ale zapotrzebowanie jest oczywiście większe w krajach rozwijających się, gdzie powstają nowe budynki mieszkalne i biura. Na dojrzałych rynkach sytuacja jest bardziej statyczna, jednak tu z kolei silniejszy jest zwrot ku ekologii – obserwuje się wysokie zainteresowanie niską emisją LZO, dodatkowymi funkcjonalnościami i inteligentnymi powłokami przyszłości.

Źródło: european-coatings.com

R   e   k   l   a   m   a
Polecamy farby z https://www.bricoman.pl/farby-srodki-do-drewna/farby-do-scian-sufitow-fasad-grunty-pigmenty