a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjnedo ścian i elewacjiFarby dekoracyjne – jak ożywić wnętrze przy użyciu farb?

Farby dekoracyjne – jak ożywić wnętrze przy użyciu farb?

Nie od dziś wiadomo, że kolor może zdziałać cuda. Odpowiednio dobrany odcień ożywia wnętrze i tworzy pozytywną atmosferę. Radzimy, jakie barwy najlepiej sprawdzą się w salonie, pokoju dziecięcym i sypialni i podpowiadamy gdzie szukać specjalnych farb do kuchni i łazienki. Wspominamy też o nietypowych dekoracyjnych rozwiązaniach – farbie betonowej i tynkach dekoracyjnych.

farby dekoracyjne wnętrze Viverto

Fot. tungnguyen0905 / pixabay.com

W czasach pandemii przekonaliśmy się, jak ważny jest wystrój mieszkania wprawiający w pozytywny nastrój. Tymczasem farba to jeden z najprostszych sposobów, by nadać pomieszczeniu radośniejszy charakter. Oto kilka pomysłów, jak przy pomocy pędzla lub wałka ożywić wybrane wnętrze.

Czerwień w gabinecie, błękit w sypialni

Salon to najbardziej reprezentatywna część mieszkania, dlatego zasługuje na odpowiednią oprawę. To też pomieszczenie, w którym możemy sobie pozwolić na największą kreatywność, dlatego dostępna paleta kolorystyczna jest ogromna. Zgodnie jednak z wynikami najnowszych sondaży, przeprowadzonych już w czasie pandemii, najlepiej sprawdzają się tu ciepłe odcienie w stylu orzecha laskowego lub ciepłych szarości, a także świeże opcje typu miętowa zieleń.

Kolor może działać motywująco także w domowej pracowni, gdzie w czasach pandemii spędzamy szczególnie dużo czasu. Skupieniu sprzyjają szarości, które warto jednak przełamać żywszym kolorystycznym dodatkiem – na przykład ścianą akcentową w odcieniu żółtym, pomarańczowym lub rdzawej czerwieni.

Podobne odcienie sprawdzą się także w pokoju dziecka w wieku szkolnym lub nastolatka – pozytywnie wpłyną na ich nastrój i będą sprzyjać nauce. Warto jednak pamiętać, że farby do pokoju dziecięcego powinny być bardziej odporne na tarcie, zarysowania i zmywanie, w zależności od temperamentu naszych pociech ściany w tym pomieszczeniu bywają bowiem drapane, uderzane różnymi przedmiotami, rysowane kredkami i flamastrami. O podobnie wytrzymałą farbę warto zadbać w korytarzach i przedpokojach.

farby dekoracyjne wnętrze Viverto

Fot. DarthZuzanka / pixabay.com

Podczas gdy w większości pomieszczeń farby w żywych odcieniach są mile widziane, nieco inaczej sytuacja wygląda w sypialni. Ponieważ to miejsce, w którym zależy nam na wyciszeniu, zbyt intensywne odcienie mogą tu przeszkadzać. Nie oznacza to jednak, że nie możemy sobie pozwolić na odrobinę koloru. Eksperci polecają przede wszystkim niebieski. O tym, że to barwa korzystna dla snu, przekonują wyniki badań – posiadacze niebieskich sypialni śpią dłużej i budzą się szczęśliwsi. Okazuje się jednak, że pod tym względem całkiem dobrze działa na nas także dużo radośniejszy kolor żółty, najlepiej o lekko maślanym odcieniu. Dobrym wyborem jest też wyblakła zieleń, lawenda lub delikatny beż.

Pomysł na łazienkę

Farby mogą także zupełnie odmienić naszą kuchnię lub łazienkę. Mają one wówczas nieco inną formułę, dostosowaną do warunków wysokiej wilgotności, jednak dostępne są również w szerokiej gamie odcieni.

Gdzie ich szukać? W dobrych sklepach z materiałami wykończeniowymi, takimi jak Viverto. Znajdziemy tam zarówno standardowe farby dekoracyjne do wnętrz w szerokiej gamie odcieni, jak i specjalne farby do kuchni czy łazienki.

Proponujemy prosty sposób na to, by przy użyciu farb wyczarować łazienkę, która od rana wprawi nas w pozytywny nastrój: ciepły kolor na ścianach. Najlepiej słoneczny żółty lub pomarańczowy. W przypadku łazienki to wybory nieoczywiste, tymczasem dodadzą nam energii po wyjściu z łóżka w szary zimny dzień i oszukają trochę zmysły, sprawiając, że zrobi nam się cieplej.

farby dekoracyjne wnętrze Viverto

Fot. Asasch / pixabay.com

Jeśli marzysz o relaksie w łazience niczym ze spa – postaw na odcień chłodny, niebieski lub zielony. Jaśniejsze kolory sprawdzą się w niewielkich pomieszczeniach, optycznie je powiększając, ciemniejsze – dodadzą dużej łazience przytulności.

Efekty specjalne

Warto wspomnieć także o osobnej kategorii produktów, jaką są farby dekoracyjne z efektami specjalnymi. Szczególnym ich rodzajem są powłoki malarskie imitujące różne powierzchnie. Należą do nich na przykład farby z efektem betonu.

Tego typu farba pozwoli nadać wnętrzu modny, industrialny wygląd. Dzięki „betonowej” ścianie pomieszczenie będzie się prezentowało surowo i efektownie. Stanowi ona doskonałe tło zarówno dla mebli i dodatków utrzymanych w czerni i bieli, jak i dla żywych, intensywnych kolorystycznych akcentów. Efekt uzyskać można różnymi metodami, w najprostszej wersji – po prostu nanosząc na ścianę specjalną farbę betonową. Zalecane jest jedynie odpowiednie przygotowanie podłoża przed aplikacją, zgodnie ze wskazówkami producenta.

farby dekoracyjne wnętrze Viverto

Fot. amarjits / pixabay.com

Efekt betonu można również uzyskać przy pomocy tynku. I tak dochodzimy do jeszcze jednej kategorii produktów – tynki dekoracyjne. W stosunku do farb oferują one przede wszystkim możliwość uzyskania ciekawej tekstury, która nada wnętrzu niepowtarzalny charakter. Wytrzymałe i odporne na wilgoć tynki mozaikowe świetnie też sprawdzą się w kuchniach i łazienkach.