REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Farba z mleka – zrób to sam

Marzysz o stoliku w stylu vintage? Potrzebujesz farby do mebli? Zrób ją sam! Wystarczy ci do tego karton odtłuszczonego mleka, cytryna i pigment w dowolnym kolorze. Brzmi niewiarygodnie? Czytaj dalej...

farba z mleka

Fot. tellgraf (freeimages.com)

Farba mleczna to patent znany od starożytności. Gdy jeszcze nie było do dyspozycji nowoczesnych spoiw, pigmentów i dodatków, tej najprostszej formuły używano na przykład do tworzenia malowideł na ścianach. Jest tak prosta, że bez problemu można ją przygotować samodzielnie w domowym zaciszu.

Potrzebne będą:

 • litr mleka odtłuszczonego,
 • cytryna,
 • suchy pigment w dowolnym odcieniu (do kupienia w sklepach plastycznych),
 • gaza i sitko.

Fot. adameret (freeimages.com)

Fot. stumptownpanda / Foter.com / CC BY-NC-SA 2.0

Instrukcja:

 1. Wyciśnij sok z cytryny i dokładnie wymieszaj go z mlekiem.
 2. Pozostaw mieszaninę na noc, żeby mleko się zsiadło.
 3. Następnego dnia odcedź powstałą miksturę przy pomocy gazy i sitka.
 4. Dodaj pigment. Ilość jest w zasadzie dowolna, wszystko zależy od tego, jaki kolor chcesz uzyskać.
 5. Dokładnie wymieszaj. Pigment musi być jak najlepiej rozprowadzony!
 6. Farba gotowa. Możesz ją teraz nanieść na podłoże przy pomocy zwykłego pędzla. Pamiętaj jednak o wcześniejszym szlifowaniu drewna, żeby zapewnić dobrą przyczepność.
 7. Resztki wyrzuć do kosza w przeciągu dwóch dni. Zwykłe mleko szybko się psuje, nie inaczej będzie z tym, które pełni rolę spoiwa w farbie. Tej nie postawisz na półce w piwnicy, na wypadek gdyby potrzebne były poprawki. Ale to nie problem – bez trudu przecież możesz przygotować kolejną porcję!
 8. Nie zastanawiaj się, czy pędzel i pojemnik po farbie możesz umyć w zlewie kuchennym. W jej skład wchodzą naturalne składniki, więc nie zaszkodzisz w żaden sposób środowisku.

I to wszystko! Przygotuj własną farbę mleczną i ciesz się niezwykłym efektem vintage, jaki nadaje pomalowanym nią meblom.

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 7
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA