a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjneFarba do mebli – jaką wybrać?

Farba do mebli – jaką wybrać?

Samodzielne malowanie mebli to prosty sposób na niebanalne, stylowe wnętrze, a do tego świetna zabawa. Zanim jednak się do tego zabierzemy, pojawia się pierwszy podstawowy problem – jaką farbę wybrać?

farba do mebli

Fot. renovatura / flickr.com / CC BY-SA 2.0

Fot. pablopi (freeimages.com)

Farby akrylowe to obecnie jedne z najczęściej stosowanych produktów przy malowaniu mebli. Niewątpliwą ich zaletą jest to, że są dostępne w szerokiej palecie odcieni, stosując je możemy więc zrealizować nawet nasze najbardziej szalone kolorystycznie pomysły. Prócz tego, że atrakcyjnie się prezentują, tworząc gładką i jedwabistą powłokę, skutecznie też chronią powierzchnię. Ich aplikacja jest łatwa, a emalie akrylowe bardzo szybko schną. Poza tym jeśli wybierzemy ekologiczny wariant wodorozcieńczalny, nie musimy się martwić zabrudzeniami powstałymi przy malowaniu – można je zmyć zwykłą wodą.

Farba kredowa (Chalk Paint) jest coraz częstszym wyborem entuzjastów własnoręcznego malowania mebli. Znane i cenione na świecie produkty Annie Sloan można kupić także w Polsce. Tego rodzaju powłoki mają matowe, kredowe wykończenie i są bardzo łatwe w aplikacji – nie wymagają żadnego podkładu, a często i szlifowanie powierzchni nie jest konieczne. Dzięki zastosowaniu różnych technik stosunkowo prosto można za ich pomocą uzyskać ciekawe efekty dekoracyjne (np. imitację starego mebla). Za te atrakcje trzeba jednak zapłacić i farby kredowe są dosyć drogie.

Fot. Sharon Drummond / Foter.com / CC BY-NC-SA

Farba mleczna to sposób na pięknie postarzony mebel bez specjalistycznych produktów i skomplikowanych technik aplikacji. Nie trzeba jej nawet kupować, można ją samodzielnie przygotować w domu. Wystarczy pigment oraz składniki dostępne w najbliższym spożywczaku.

Lakiery i farby olejne prezentują się pięknie i wciąż są bardzo częstym wyborem przy samodzielnym dekorowaniu mebli. Uzyskanie specjalnych efektów jest na nich stosunkowo trudne, ale przy stosowaniu ich do pomalowania mebli na jeden kolor spełniają swoją funkcję. Na ich niekorzyść przemawia jednak mocny, nieprzyjemny zapach przy aplikacji, emisja szkodliwych lotnych związków i fakt, że do ich ewentualnego zmycia potrzebujemy silnych chemikaliów.

Opracowano na podstawie:
The Best Types of Paint to Use on Furniture