REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Europejski rynek farb w czerwcu: produkcja rośnie

Firma Chem Research opublikowała kolejny raport dotyczący sytuacji rynku farb w Europie. Wynika z niego, że po niezłym maju czerwiec przyniósł jeszcze lepsze wskaźniki. Produkcja farb rośnie, wciąż jednak, wskutek kryzysu spowodowanego pandemią, jest niższa niż w ubiegłym roku.

europejski rynek farb czerwiec 2020

Fot. krzysztof-m / pixabay.com

Po kwietniowym silnym spadku produkcji farb w Europie, maj przyniósł dużo lepsze wyniki. Obecnie, jak donosi Chem Research, tendencja się utrzymuje, a rynek europejski powoli dąży do tego, by powrócić do wyników sprzed pandemii.

Produkcja w pierwszej połowie 2020 niższa o prawie 10%

W krajach Unii Europejskiej w czerwcu współczynnik produkcji wzrósł do poziomu 93,3. Oznacza to wyraźny wzrost w stosunku do poprzedniego, również dobrego, miesiąca – o 5,1%. Mimo to wciąż jesteśmy daleko w tyle za wynikami z poprzedniego roku. W stosunku do czerwca 2019 produkcja nadal była niższa o 8,4%.

Analitycy wzięli również pod lupę wyniki za cały kwartał i półrocze. Według ich oszacowań w drugim kwartale tego roku produkcja – głównie z winy kwietniowego pandemicznego paraliżu branży – spadła aż o 17,1%. W całej pierwszej połowie tego roku natomiast zmalała o 9,7% w stosunku do roku poprzedniego.

W Niemczech sytuacja powoli wraca do normy

W przypadku Niemiec współczynnik produkcji w czerwcu wzrósł do 84. Oznacza to tylko niewielki wzrost w stosunku do poprzedniego miesiąca (2,8%) oraz wynik wciąż o 10% gorszy niż w tym samym miesiącu w roku poprzednim. W całym drugim kwartale roku produkcja farb w Niemczech zanotowała jednak mniej wyraźny spadek niż średnia w krajach europejskich – o 13,5%.

Na przykładzie Niemiec widać, jak sytuacja na rynku farb wraca powoli do normy w stosunku do miesięcy zaraz po wybuchu pandemii. W czerwcu zapotrzebowanie na farby przemysłowe lekko wzrosło, głównie za sprawą rosnącej na nowo produkcji aut. Z kolei popyt na farby dekoracyjne DYI, który w miesiącach kwarantanny był bardzo wysoki, w Niemczech w stosunku do maja zmalał, choć nadal zainteresowanie tym rodzajem farb było stosunkowo duże.

Sprzedaż farb dekoracyjnych DYI wciąż wysoka

W innych krajach w Europie w sektorze farb dekoracyjnych DYI w czerwcu wciąż obserwowane były wzrosty. Choć w miesiącu tym w większości europejskich krajów nie obowiązywała już rygorystyczna kwarantanna, wciąż wiele czasu spędzaliśmy w domach, wykorzystując ten czas na remonty. Wyjątkowo wysoki wzrost zaobserwowano we Francji – w kraju tym czerwcowa sprzedaż produktów DYI skoczyła aż o 30%.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA