a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjneEuropa: produkcja farb w sierpniu wyższa niż w 2019!

Europa: produkcja farb w sierpniu wyższa niż w 2019!

Kolejne dobre wieści od instytutu Chem Research. Zgodnie z jego doniesieniami produkcja farb w Europie w sierpniu przekroczyła poziom zeszłoroczny – po raz pierwszy od początku pandemii.

Europa produkcja farb w sierpniu Chem Research

Fot. geralt / pixabay.com

Od początku koronakryzysu firma Chem Research na bieżąco podaje, jak wygląda sytuacja na europejskim rynku farb. Po ogromnym spadku produkcji w kwietniu (aż -28,5% w krajach Unii Europejskiej) w maju i czerwcu wskaźniki mocno poszły w górę, ale wciąż były niższe niż w roku ubiegłym. Na szczęście, jak donoszą eksperci, w sierpniu doczekaliśmy się wreszcie powrotu do zeszłorocznego poziomu produkcji.

0,5% w górę w stosunku do zeszłego roku

Wszystko wskazuje na to, że rynek powoli na nowo się rozpędza. W całej strefie ekonomicznej Unii Europejskiej produkcja farb w sierpniu wzrosła o 3,3% w stosunku do poprzedniego miesiąca. W stosunku zaś do sierpnia 2019 poszła w górę o 0,5%.

Na wskaźniki negatywnie wpływa obecnie rynek niemiecki. Produkcja farb w Niemczech w sierpniu wzrosła o 2,9% w stosunku do poprzedniego miesiąca, w porównaniu zaś z sierpniem w ubiegłym roku spadła o 6,5%. Biorąc pod uwagę, że udział Niemiec w całej gospodarce Unii Europejskiej to niemal 25%, po wyłączeniu Niemiec z oszacowań uzyskujemy w sierpniu wzrost aż o 2,8% w stosunku do sierpnia 2019.

Niemcy w tyle

Analitycy Chem Research porównali rozwój sytuacji ekonomicznej w EU26 – krajach Unii Europejskiej z wyłączeniem Niemiec – oraz w samych Niemczech. W marcu i kwietniu zdecydowanie wyraźniejszy spadek zanotowały kraje EU26. W krajach takich jak Hiszpania czy Włochy spadki sięgały nawet 40%. Już w maju jednak spadki w obu strefach ekonomicznych były na zbliżonym poziomie. W czerwcu natomiast kraje EU26 wypadły wyraźnie lepiej niż Niemcy.

Więcej informacji na ten temat znaleźć można w raporcie Chem Research, zatytułowanym Chem Research Market Report Plus. Zawiera on nie tylko analizę produkcji i zapotrzebowania na farby i tusze w Niemczech w trzecim kwartale 2020, ale również prognozę dotyczącą rozwoju rynku do końca roku.

Źródło: european-coatings.com