REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Epoksyd z grafenem – przewodzący i wytrzymały

Naukowcy z Rice University opracowali materiał epoksydowy, który nie tylko jest przewodzący, dzięki czemu może być wykorzystany w elektronice, ale również ma dużo wyższą wytrzymałość niż czysty epoksyd. Jego sekretem jest rusztowanie z grafenu.

epoksyd grafen

Fot. arch. Rice MSNE

Badacze połączyli żywicę epoksydową z „ultrasztywną” pianą grafenową, opracowaną w laboratoriach Rice przez chemika Jamesa Toura. Powstały materiał jest twardszy niż czysty epoksyd i ma dużo większą przewodność niż dostępne kompozyty, a równocześnie – niską gęstość.

Problemy z epoksydami

Na czym polega problem z epoksydami? Same w sobie są izolatorami, dlatego w przypadku zastosowania na przykład w elektronice, nadaje się im przewodność poprzez dodatek wypełniaczy metalicznych albo węglowych. Jednocześnie jednak dodatki te zwiększają ciężar materiału oraz niekorzystnie wpływają na wytrzymałość na ściskanie. Powstały kompozyt jest również trudniejszy w obróbce.

Naukowcy z Rice zamiast proszków metalicznych lub węglowych zaproponowali trójwymiarową pianę wykonaną z nanowarstw grafenu. W ramach badań żywica epoksydowa była wstrzykiwana do różnych rusztowań na bazie grafenu, różnymi technikami. O szczegółach przeczytać można w magazynie American Chemical Society, „ACS Nano”. Jak wyjaśnia Tour:

Piana grafenowa to integralna, wielowarstwowa struktura. W gruncie rzeczy tworzy ona jedną wielką molekułę. Kiedy żywica epoksydowa przeniknie rusztowanie i ulegnie utwardzeniu, każdy nacisk w jednym miejscu spowoduje, że naprężenie rozłoży się na wiele punktów dzięki grafenowemu rusztowaniu. To znacznie usztywnia całą strukturę.

epoksyd grafen

Fot. arch. Rice MSNE

O 1732% większa sztywność

Dodatkowo naukowcy wzmocnili materiał, dodając do piany wielowarstwowe nanorurki węglowe, które zadziałały jako dodatkowe zbrojenie. Uzyskany w efekcie kompozyt był o 1732% sztywniejszy niż czysta żywica epoksydowa i miał prawie 3x większą przewodność (ok. 41 S/cm) – dużo większą niż jakikolwiek kompozyt epoksydowy na bazie rusztowania dostępny dotychczas.

Twórcy zamierzają przystosować technologię do warunków przemysłowych. Zdaniem Toura uzyskany materiał może zastąpić obecne rozwiązania w wielu różnych zastosowaniach, od elementów samolotów po rakiety tenisowe.

Źródło: Rice MSNE

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA