REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Energetyka wiatrowa rozwija się z Covestro

Wiatr to jedno z najbardziej „zielonych” źródeł energii, nic więc dziwnego, że energetyka wiatrowa dynamicznie się dziś rozwija. Aby jednak maksymalnie wykorzystać możliwości, jakie daje, potrzebne są tańsze w produkcji i użytkowaniu turbiny wiatrowe. Nad takimi rozwiązaniami pracuje między innymi firma Covestro.

Covestro farby na turbiny wiatrowe energetyka wiatrowa

Fot. arch. Covestro

Szwedzkie przedsiębiorstwo Alucrom AB, zajmujące się profesjonalną ochroną antykorozyjną, prowadzi w Malmö ogromny zakład, w którym powlekane są m.in. turbiny wiatrowe. Tylko w roku 2008 przeprowadzono tam piaskowanie i malowanie stalowych wieży wiatraków o powierzchni ponad 300 000 m².

Aby zaoszczędzić czas i pieniądze, Alucrom zaczął poszukiwać efektywnych technologii powlekania. Z prośbą o pomoc zwrócił się do firmy Hempel.

Mniej warstw, szybsze sieciowanie

W odpowiedzi duński producent dostarczył innowacyjny system lakierniczy składający się jedynie z dwóch warstw. Są to: podkład epoksydowy z dodatkiem cynku oraz powłoka nawierzchniowa z technologią Pasquick od Covestro.

Technologia Pasquick pozwala ograniczyć liczbę warstw w systemie lakierniczym. Warstwa nawierzchniowa jest w tym wypadku grubsza niż standardowo – jej grubość na sucho wynosi ok. 320 μm. Równocześnie sieciowanie powłoki zachodzi szybciej. A dzięki mniejszej liczbie warstw i szybszemu utwardzaniu cały proces powlekania jest krótszy i tańszy.

Pod względem jakości system zaproponowany przez Hempel i Covestro nie różni się od stosowanych obecnie. Inwestor może więc liczyć na dłuższy czas życia turbin oraz minimalne wymagania jeśli chodzi o konserwację, a w konsekwencji – tańszą energię wiatrową.

Sześć wież tygodniowo

Rozwiązanie przeszło testy i od pewnego czasu jest już stosowane przez Alucrom w jego zakładzie. Dzięki temu firma była w stanie dostarczać swojemu klientowi, Enercon Windtower Production AB, aż sześć gigantycznych wież stalowych tygodniowo.

Nowa technologia powlekania nie tylko usprawniła pracę zakładu, ale i uczyniła ją bardziej przyjazną środowisku – jak stwierdził Alucrom, emisja LZO od czasu jej stosowania zmniejszyła się o 30%.

Źródło: Covestro

Chcesz dowiedzieć się więcej o firmie »

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA