REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Ecoprot – skuteczna antykorozja bez chromianów

Program Ecoprot dotyczy innowacyjnych farb antykorozyjnych dla przemysłu aeronautycznego. Jego celem nie jest jednak opracowanie tego typu powłok – te bowiem już powstały – ale ich wprowadzenie na rynek.

Ecoprot

Fot. icemetall (sxc.hu)

Bezpiecznie i bez chromianów

Właściwa ochrona antykorozyjna gra oczywiście w aeronautyce dużą rolę – osłabione korozją materiały grożą katastrofą. Najwyższej jakości ochronę zapewniają chromiany, ale ich stosowania unika się ze względu na ich toksyczność.

Powłoka produkowana według technologii opracowanej w programie Multiprotect jest odpowiedzią na ten problem – chroni przed korozją tak samo dobrze jak farby z chromianami, ale jest bezpieczna dla środowiska i dla zdrowia. Przy jej produkcji i użytkowaniu nie powstają też toksyczne odpady materiałowe, które są poważnym problemem w przypadku farb na bazie chromianów.

Ecoprot by podbić rynek

Ponieważ jednak uruchomienie produkcji nowej farby na dużą skalę oraz penetracja rynku okazały się trudne, powołano jeszcze jeden program – Ecoprot. Jego zadaniem jest uprzemysłowienie innowacyjnej technologii i rozpowszechnienie jej na rynku samonaprawiających się powłok na bazie ceru. Projekt w pierwszym kroku objąć ma Francję i tamtejszą branżą aeronautyczną, a kiedy spełni swoje zadania na rynku francuskim, rozpocznie się jego wdrażanie w innych regionach.

Najważniejsze cele inicjatywy Ecoprot to:

  • optymalizacja procesu produkcji i nanoszenia powłoki opracowanej w ramach Multiprotect,
  • przystosowanie do wysokich wymagań przemysłu aeronautycznego, zagwarantowanie powtarzalności całej operacji,
  • ocena cyklu życia (od surowców poprzez zużycie energii i wody aż po końcowe wykorzystanie),
  • biznesplan, na podstawie którego nowa technologia ma być upowszechniona na rynku francuskim (a później innych).

Projekt został dofinansowany z „Programu ramowego na rzecz konkurencyjności i innowacji” (CIP). Więcej na jego temat na stronie internetowej Ecoprot.

Źródło: Ecoprot

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA