Odkrycie, że nanocząstki srebra działają antybakteryjnie, to żadna nowość. Ich stosowanie ogranicza jednak pewien problem – uwolnione do środowiska w zbyt dużych ilościach mogą być szkodliwe. Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego znaleźli sposób, by sobie z tym poradzić.
Zespół pod kierownictwem profesora Szczepana Zapotocznego zamknął nanocząstki srebra w kapsułkach z węglanu wapnia. Dzięki temu są uwalniane do środowiska w sposób kontrolowany, lokalnie i w małych ilościach.
Obecnie nanocząstki te stosuje się jako składnik antybakteryjny farb i różnego rodzaju tworzyw, ale w postaci wolnej. W ten sposób, przenikając do środowiska w dużych ilościach, mogą je zanieczyścić i działać szkodliwie dla zdrowia. Skala tego zjawiska wciąż nie jest znana, ponieważ nie przeprowadzono wyczerpujących badań.
Bezpieczne, opakowane w węglan wapnia nanocząstki rozwiewają wszystkie obawy związane z oddziaływaniem na środowisko i ludzkie zdrowie. Jak mówi profesor Zapotoczny, mogą one znaleźć zastosowanie zwłaszcza tam, gdzie bakterie są poważnym zagrożeniem – na przykład zawierającą je farbą będzie można malować ściany sal chirurgicznych i innych pomieszczeń wymagających sterylności. Według profesora produkcja bezpiecznych nanocząstek nie jest kłopotliwa i nie wymaga kosztownego przystosowania zakładów produkcyjnych.
Więcej na temat tego nowego rozwiązania na jubileuszowej stronie Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Źródło: PAP