a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłowedo drewnaDyspersje poliuretanowe – rynek rośnie w siłę

Dyspersje poliuretanowe – rynek rośnie w siłę

Dyspersje poliuretanowe święcą triumfy popularności. Zgodnie z najnowszym raportem Transparency Market Research w roku 2018 dochód z ich sprzedaży na całym świecie wyniesie już 1,18 mld dolarów. Jest to w dużej mierze zasługa przemysłu farb i powłok.

dyspersje poliuretanowe

Fot. vjeran2001 (sxc.hu)

Według badań Transparency Market Research zapotrzebowanie na dyspersje poliuretanowe w 2012 roku wyniosło 267,1 kiloton, zaś w roku 2018 będzie już równe 369,3 kiloton, co oznacza roczny wzrost na poziomie 5,5%. Dochody z ich sprzedaży wyniosą według prognoz 1,18 mld dolarów.

Największa w tym zasługa przemysłu tekstylnego, wykorzystującego dyspersje PU między innymi do produkcji sztucznej skóry, a także branży farb, powłok i klejów. Dyspersje te są stosowane na przykład jako składniki lakierów samochodowych czy powłok na meble. Szczególną popularność zawdzięczają regulacjom proekologicznym, ograniczającym zawartość LZO w produktach – z tego względu liczą się głównie dyspersje wodorozcieńczalne, na które zapotrzebowanie w 2018 roku ma wynieść 202,2 kiloton. Jeśli coś miałoby przeszkodzić producentom dyspersji w PU w rozwinięciu skrzydeł na rynku, mogą to być ewentualnie zmienne ceny izocyjanianów potrzebnych przy produkcji.

Raport Transparency Market Research analizuje okres od roku 2011 do 2018. Pod lupę bierze poszczególne obszary geograficzne (dzieląc globalny rynek na Amerykę Północną, Europę, Azję i Pacyfik oraz resztę świata). W 2012 roku dominowała wśród nich Azja, zawłaszczając 36,6% całego rynku, i zgodnie z przewidywaniami nie zmieni się to, a do roku 2018 udział ten wzrośnie do 37,8%.

Rynek jest też analizowany pod kątem zastosowań dyspersji PU. Stwierdzono, że najważniejsze obszary ich wykorzystania to farby, powłoki i kleje oraz przemysł tekstylny (w sumie 89% zapotrzebowania w 2012 roku). Analiza Transparency Market Research jest rzetelna i kompleksowa, obejmuje cały łańcuch produkcji, od surowców aż po końcowe produkty wykorzystujące dyspersje PU. Dzięki temu raport jest przydatny nie tylko dla samych wytwórców dyspersji, ale i dla przedsiębiorstw w inny sposób związanych z tym rynkiem.

Wśród najważniejszych wytwórców dyspersji PU, wymienionych w raporcie, pojawiły się takie firmy jak Bayer MaterialScience, BASF, Dow Chemical Company oraz Cytec Industries.

Źródło: european-coatings.com, prweb.com