a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbPigmenty i dodatkiDwutlenek tytanu – sprawa przejdzie w ręce Komisji?

Dwutlenek tytanu – sprawa przejdzie w ręce Komisji?

Nie kończy się europejska dyskusja o potencjalnej kancerogenności dwutlenku tytanu. Jeśli na spotkaniu 7 marca większością głosów nie zostanie podjęta żadna decyzja, sprawa przejdzie w ręce nowej Komisji Europejskiej po jesiennych wyborach.

dwutlenek tytanu kancerogenny dyskusja Unia Europejska

Fot. ballookey / Foter.com / CC BY-NC-ND

Sprawa dwutlenku tytanu budzi wielkie emocje w branży już od dobrych kilku miesięcy. 14 lutego komisja REACH regulująca kwestie prawne związane z chemikaliami przeprowadziła kilkugodzinne konsultacje w Brukseli dotyczące tego zagadnienia, rozmowy ostatecznie przeniesiono jednak na specjalne spotkanie 7 marca. Jeśli nie uda się dojść do porozumienia większością głosów, sprawa za kilka miesięcy przejdzie w ręce Komisji.

Uczestnicy dyskusji burzliwie się spierają, w ramach konsultacji wpłynęło również wiele zaniepokojonych głosów. Wciąż nie wiadomo, w jaki sposób wątpliwości te zostaną rozwiązane na początku marca. Jak przekonuje dr Martin Engelmann, dyrektor zarządzający niemieckiego stowarzyszenia producentów farb VdL, biel tytanowa była od wielu lat bez problemów stosowana w farbach, lakierach i tuszach. W formie zaś pyłu możliwego do wdychania w branży tej praktycznie nie występuje. Ograniczanie jej stosowania na podstawie zarzutów o kancerogenność przy przyjmowaniu drogą oddechową jest więc zupełnie nieuzasadnione. Więcej na temat sprawy można przeczytać w naszym tekście.

Źródło: european-coatings.com