a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbPigmenty i dodatkiDwutlenek tytanu do 2028 – szybki wzrost

Dwutlenek tytanu do 2028 – szybki wzrost

Zapotrzebowanie na dwutlenek tytanu na światowym rynku wciąż rośnie. To także zasługa nowych obszarów jego zastosowań, takich jak produkcja lekkich pojazdów czy fotowoltaika.

dwutlenek tytanu rynek raport Grand View Research

Fot. Carola68 / pixabay.com

W 2020 roku wartość rynku dwutlenku tytanu oszacowana została na 16,98 mld $. Zgodnie z prognozami Grand View Research w latach 2021-2028 rosnąć będzie jednak w tempie aż 8,3% rocznie. Rozwój rynku jest napędzany przez wysokie zapotrzebowanie na pigmenty, m.in. ze strony branży farb i lakierów.

Dwutlenek tytanu na lekkich pojazdach

Rosnący popyt na dwutlenek tytanu to m.in. zasługa motoryzacji. W Ameryce Północnej czy Europie Zachodniej rynek samochodowy przejawia obecnie oznaki powrotu do normalności po pandemicznym załamaniu finansowym.

Zapotrzebowanie w sektorze motoryzacyjnym ugruntuje dodatkowo gwałtowny wzrost popytu w Chinach, Indiach i Japonii. W przypadku lakierów samochodowych biel tytanowa jest stosowana jako środek dyspergujący pozwalający utrzymać wysoki połysk.

Nie bez znaczenia jest też fakt, że w krajach rozwiniętych utrzymuje się zainteresowanie lekkimi pojazdami, charakteryzującymi się mniejszym zużyciem benzyny. W procesie ich produkcji jako alternatywa dla szkła czy metalu często wykorzystywany jest termoplastyczny poliwęglan. Powłoki zawierające dwutlenek tytanu natomiast bardzo dobrze sprawdzają się na tym materiale.

Dekoracja, papier, fotowoltaika

Drugi oczywisty czynnik napędzający rynek to zwiększone zainteresowanie farbami dekoracyjnymi, jakie zaobserwowano od czasu wybuchu pandemii. W tym przypadku dwutlenek tytanu stosowany jest jako pigment, ale również środek dyspergujący i flokulant.

Innym ważnym obszarem wykorzystania dwutlenku tytanu jest przemysł papierniczy, gdzie stosuje się go dla większej jasności, lepszej porowatości, połysku i drukowalności papieru. Ponadto nanocząstki dwutlenku tytanu wykorzystywane są również coraz szerzej w systemach fotowoltaicznych, takich jak ogniwa słoneczne oparte na barwnikach i kropkach kwantowych, polimerowo-nieorganiczne hybrydowe ogniwa słoneczne czy ogniwa perowskitowe.

Największe sektory

Sektor farb i powłok zużywa najwięcej dwutlenku tytanu ze wszystkich sektorów przemysłu – w 2020 roku przypadł mu udział 57%. Zgodnie z przewidywaniami udział ten nie zmaleje w najbliższych latach.

Najszybciej rozwijającym się sektorem wykorzystującym dwutlenek tytanu będą jednak tworzywa sztuczne. Poprawia on ich wytrzymałość mechaniczną i właściwości elektryczne. Rozwój sektora tworzyw sztucznych to zasługa coraz większego na nie zapotrzebowania ze strony branży samochodowej i budowlanej, a także rosnącego zainteresowania biotworzywami.

Największe rynki

Jeśli chodzi o regiony świata, największy pozostaje udział Azji i Pacyfiku (41% w roku 2020). W prognozowanym okresie rynek ten będzie się również najszybciej rozwijał, co jest przede wszystkim zasługą dużej liczby projektów budowlanych.

Na drugim miejscu znalazła się Europa, gdzie dwutlenek tytanu jest używany przede wszystkim w branży farb i powłok oraz kosmetycznej. Duży popyt na ten pigment deklarują takie kraje jak Niemcy, Włochy, Francja i Wielka Brytania, będące ważnymi producentami samochodów.

Źródło: coatingsworld.com