a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjneDruk 3D + farby = sztuka

Druk 3D + farby = sztuka

W dzisiejszych czasach sztuka i nowoczesne technologie coraz częściej się spotykają. Jak w dziełach Hamisha Trolove’a – artysty, który drukuje swoje obiekty na drukarce 3D, a następnie dekoruje przy pomocy farb.

druk 3D farby Resene Hamish Trolove

Fot. arch. Resene

Z wykształcenia Trolove jest inżynierem mechanikiem, dlatego lubi wypróbowywać możliwości nowych sprzętów. Pracując nad swoimi projektami nauczył się m.in. technologii drukowania 3D, która z czasem okazała się dla niego doskonałą techniką artystyczną.

A skąd farby?

Pracując dla Hutt City Libraries natknął się na niezwykły projekt wydruku 3D – model statku Discovery z filmu 2001: Odyseja kosmiczna. Wraz z miejscowymi bibliotekarzami wydrukowali obiekt. Największy obiekt drukował się 19 godzin i był wykonany z żółtego i zielonego plastiku; mimo jednak że projekt był niesamowity, kolorowe tworzywa nie robiły zbyt wielkiego wrażenia. Trolove postanowił więc użyć odrobiny farby i tym prostym sposobem uzyskał efekt „wow”. Był to pierwszy obiekt wydrukowany 3D, który pomalował farbą.

Zaczął stosować tę technikę i jego modele, prezentowane w sieci, spotkały się z ogromnym entuzjazmem odbiorców. Dzięki złożonemu projektowi statku Discovery nauczył się wiele na temat składania elementów modeli. Ale sam w sobie druk 3D jest dosyć surowy – to właśnie farba zupełnie go przeobraża.

druk 3D farby Resene Hamish Trolove

Statek kosmiczny w stylu sci-fi z lat 20. Fot. arch. Resene

Ulubiony projekt? Rower kolejowy!

Większość prac Trolove’a to statki kosmiczne w stylu sci-fi lub obiekty związane z koleją. Jak sam przyznaje, ma lekką obsesję na punkcie wagoników górniczych. W przyszłości planuje jednak rozszerzyć zakres tematyczny swoich modeli. Obecnie jego ulubionym dziełem jest „rower kolejowy”, model pojazdu powstały według jego oryginalnego, nieistniejącego projektu. Obiekt posiada wiele drobnych detali, dlatego praca nad nim przyniosła artyście dużo radości.

Do malowania wykorzystuje próbki Resene. Pewnego razu postanowił bowiem przeprowadzić test trwałości wszystkich dostępnych farb i okazało się, że artystyczne farby wodne już po miesiącu zupełnie tracą kolor. Tymczasem farby Resene wyglądały doskonale – jak się z czasem okazało, nawet po trzech latach.

druk 3D farby Resene Hamish Trolove

Rower kolejowy, ulubiony model Hamisha Trolove’a. Fot. arch. Resene

Źródło: Habitat by Resene