a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbPigmenty i dodatkiDodatki do farb coraz bardziej w cenie

Dodatki do farb coraz bardziej w cenie

Według nowego raportu MarketsandMarkets do roku 2018 rynek dodatków do farb zwiększy swą wartość do prawie 9 mld dolarów. Dobrze dobrane dodatki mogą bardzo pomóc w otrzymaniu przyjaznej środowisku, a równocześnie wysokiej jakości farby.

dodatki do farb

Fot. arch. BYK

Specjaliści oszacowali obecną (2013) wartość rynku dodatków farbiarskich na 6 mld dolarów. Zgodnie jednak z ich prognozami w ciągu najbliższych pięciu lat rynek ten będzie się rozwijał z CAGR na poziomie 6,4%, skutkiem czego w 2018 roku będzie już wart 8,7 mld dolarów.

Skąd tak sprzyjające warunki do rozwoju?

W obecnej dobie wymagania proekologiczne są coraz surowsze, dlatego nastąpił zwrot ku farbom wodorozcieńczalnym i proszkowym. Te natomiast z natury wykazują nieco gorszą jakość niż produkty rozpuszczalnikowe. Dodatki (związki wpływające na właściwości reologiczne farby, spienianie, zwilżanie i dyspersyjność, a także biocydy) to sposób, by obejść ten problem – rozsądnie dobrane mogą znacznie poprawić właściwości farby, która staje się w ten sposób i funkcjonalna, i przyjazna środowisku.

Najważniejsze regiony, najpopularniejsze rodzaje, najwięksi producenci

Pod względem produkcji i sprzedaży dodatków dominującym obszarem na świecie jest Azja i Pacyfik (na który to region przypada 40,8% udziałów całego rynku). Drugie miejsce zajmuje Ameryka Północna (26,9%), trzecie – Europa (20,2%) a czwarte Ameryka Południowa (8,1%). Na resztę świata przypada 4,1% udziałów. Jeśli zaś chodzi o rodzaje, najpopularniejsze są dodatki akrylowe, uretanowe, metaliczne oraz fluoropolimerowe.

Pod lupę wzięto także największych światowych producentów dodatków do farb. Należą do nich BYK-Chemie (Niemcy), BASF (Niemcy), Dow Chemicals (USA), AkzoNobel (Holandia), Evonik (Niemcy) i Eastman Chemical (USA).

Co ma wpływ?

Opracowując swe prognozy analitycy MarketsandMarkets wzięli pod uwagę wszystkie czynniki, które oddziałują obecnie na rynek i będą mieć wpływ na jego rozwój. Jednym z takich czynników jest na przykład coraz większe zapotrzebowanie na dodatki wielofunkcyjne, najważniejszymi pozostają jednak wciąż kwestie związane z ekologią.

Więcej informacji na temat raportu znaleźć można na stronie MarketsandMarkets.