a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net

Dobierz farbę do podłoża!

Kupując farbę stawiamy na produkty o najwyższej jakości, często zapominamy jednak o tym, aby dobierać produkty do podłoża, które planujemy pomalować. Tymczasem wybór farby odpowiedniej pod tym kątem to już połowa sukcesu. Oto krótki poradnik, na co należy zwrócić uwagę.

farba podłoże

Fot. arch. Sarasota

Najogólniej rzecz biorąc farby podzielić można na dwie kategorie. Pierwsza to produkty dyspersyjne i wodne, druga – bazujące na oleju lub rozpuszczalnikach. Farby wodorozcieńczalne są łatwe w aplikacji, tworzą elastyczną, utrzymującą długo kolor powłokę i są bezpieczne dla środowiska, za to produkty rozpuszczalnikowe są bardziej trwałe i mniej podatne na uszkodzenia. Biorąc pod uwagę rodzaj podłoża – które najlepiej wybrać?

  1. Obydwa rodzaje farb nadają się na drewno, jeśli tylko zostanie ono zabezpieczone przy pomocy odpowiedniego podkładu. Jeśli chodzi o powierzchnię, która często się brudzi, lepiej wybierz farbę z półpołyskiem, w którą nie wnikają zanieczyszczenia, a która równocześnie nie matowieje pod wpływem szorowania i środków czyszczących. Jeżeli natomiast mamy do czynienia z powierzchnią rzadko użytkowaną, dobrym wyborem będzie farba satynowa lub całkowicie matowa.
  2. Na zagruntowaną powierzchnię drewnianą, kamienną lub płyty gipsowo-kartonowej fachowcy polecają farbę dyspersyjną. Zabezpieczone w ten sposób podłoża nie są wymagające, dlatego najlepiej wybrać produkt, który jest łatwy w aplikacji. W przypadku elementów kamiennych można się również zdecydować na produkt przeznaczony specjalnie do malowania kamienia.
  3. Farba dyspersyjna sprawdza się również na galwanizowanych metalach i aluminium. Jeżeli mimo to zdecydujesz się na farbę olejną – musisz zadbać o wcześniejsze zagruntowanie powierzchni.
  4. W przypadku podłogi wybierz produkt przeznaczony specjalnie do tego typu zastosowań. Farba na podłogę musi być bardzo trwała i odporna na ścieranie.
  5. Jeśli natomiast planujesz pomalować sufit – wybierz dyspersyjną farbę matową. Im bardziej matowa, tym lepiej ukryje nierówności powierzchni.

Źródło: Sarasota