REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Dobierz farbę do podłoża!

Kupując farbę stawiamy na produkty o najwyższej jakości, często zapominamy jednak o tym, aby dobierać produkty do podłoża, które planujemy pomalować. Tymczasem wybór farby odpowiedniej pod tym kątem to już połowa sukcesu. Oto krótki poradnik, na co należy zwrócić uwagę.

farba podłoże

Fot. arch. Sarasota

Najogólniej rzecz biorąc farby podzielić można na dwie kategorie. Pierwsza to produkty dyspersyjne i wodne, druga – bazujące na oleju lub rozpuszczalnikach. Farby wodorozcieńczalne są łatwe w aplikacji, tworzą elastyczną, utrzymującą długo kolor powłokę i są bezpieczne dla środowiska, za to produkty rozpuszczalnikowe są bardziej trwałe i mniej podatne na uszkodzenia. Biorąc pod uwagę rodzaj podłoża – które najlepiej wybrać?

  1. Obydwa rodzaje farb nadają się na drewno, jeśli tylko zostanie ono zabezpieczone przy pomocy odpowiedniego podkładu. Jeśli chodzi o powierzchnię, która często się brudzi, lepiej wybierz farbę z półpołyskiem, w którą nie wnikają zanieczyszczenia, a która równocześnie nie matowieje pod wpływem szorowania i środków czyszczących. Jeżeli natomiast mamy do czynienia z powierzchnią rzadko użytkowaną, dobrym wyborem będzie farba satynowa lub całkowicie matowa.
  2. Na zagruntowaną powierzchnię drewnianą, kamienną lub płyty gipsowo-kartonowej fachowcy polecają farbę dyspersyjną. Zabezpieczone w ten sposób podłoża nie są wymagające, dlatego najlepiej wybrać produkt, który jest łatwy w aplikacji. W przypadku elementów kamiennych można się również zdecydować na produkt przeznaczony specjalnie do malowania kamienia.
  3. Farba dyspersyjna sprawdza się również na galwanizowanych metalach i aluminium. Jeżeli mimo to zdecydujesz się na farbę olejną – musisz zadbać o wcześniejsze zagruntowanie powierzchni.
  4. W przypadku podłogi wybierz produkt przeznaczony specjalnie do tego typu zastosowań. Farba na podłogę musi być bardzo trwała i odporna na ścieranie.
  5. Jeśli natomiast planujesz pomalować sufit – wybierz dyspersyjną farbę matową. Im bardziej matowa, tym lepiej ukryje nierówności powierzchni.

Źródło: Sarasota

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA