REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

7 sposobów, jak wydłużyć trwałość farby elewacyjnej

Malowanie elewacji to praca, którą wykonujemy jedynie raz na jakiś czas. Większość z nas wolałaby jednak, aby był to… bardzo długi czas. Jest na to sposób! Oto kilka prostych wskazówek Paint Quality Institute, jak wydłużyć trwałość elewacyjnej powłoki malarskiej o dobrych kilka lat.

farba elewacyjna

Fot. Paint Quality Institute

1. Dokładnie przygotuj podłoże. Przed rozpoczęciem malowania upewnij się, że cała powierzchnia jest czysta, wolna od uszkodzeń i pęknięć, a także pleśni oraz resztek starej farby.

2. Pracuj w odpowiednich warunkach pogodowych. Optymalne – to pogodny dzień z lekkim wiatrem, kiedy temperatura wynosi między 15 a 30°C. Nanoszenie farby przy zbyt wysokiej wilgotności powietrza, silnym nasłonecznieniu lub w zbyt niskiej temperaturze powoduje, że powstała powłoka szybko zaczyna się łuszczyć.

3. Zacznij od gruntowania. Grunt tworzy warstwę przejściową, która lepiej wiąże farbę i zmniejsza ryzyko jej łuszczenia i pękania. A prócz tego dzięki niemu ostateczna powłoka ma bardziej jednolity kolor i połysk. Alternatywą jest zastosowanie dwóch lub trzech warstw produktu typu 2w1 (farba + podkład).

4. Użyj farby dyspersyjnej o 100% zawartości akrylu. Tworzy ona wytrzymałą, a zarazem elastyczną powłokę, która doskonale przylega do podłoża i długo utrzymuje intensywny kolor. Warto zainwestować w jakość – farby z wyższej półki wytrzymują bez renowacji nawet 10 lat, podczas gdy te z niższej – najwyżej 3-4 lata.

5. Przemyśl decyzję o odcieniu. Najbardziej trwałe są kolory ziemi, natomiast jaskrawe barwy – takie jak niebieski czy czerwony – stosunkowo szybko bledną. Jeśli zależy ci na wyrazistym odcieniu, musisz liczyć się z tym, że będzie wymagał częstszych renowacji.

6. Nie żałuj farby. Im grubsza powłoka, tym lepsza ochrona podłoża. Pamiętaj też o tym, aby nie rozcieńczać farby – formuły farb elewacyjnych, które trafiają w ręce klientów, są tak opracowane, aby zapewnić najlepszą, długotrwałą ochronę.

7. Zastosuj jeszcze jedną warstwę farby. Dodatkowa warstwa to jeszcze lepsza ochrona, a tym samym – kilka kolejnych lat spokoju.

Źródło: Paint Quality Institute

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA