a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjneCzy kolor ma dźwięk?

Czy kolor ma dźwięk?

Projekt Ringwave to próba przełożenia koloru i kształtu na… dźwięk. A właściwie na język muzyki. Czy kolor może mieć własne brzmienie?

kolor dźwięk Ringwave Lex

Fot. instagram.com/_ringwave/

Jak mówi sam twórca projektu Ringwave, Lex, muzyka nagrana na album Days to elektroniczny pop zainspirowany obrazami znalezionymi w internecie. Jak wyjaśnia artysta, rzeczy publikowane na Pintereście czy Tumblr często sprawiają, że w jego głowie pojawiają się melodie. Postanowił więc każdego miesiąca w roku nagrywać utwór nawiązujący do jednej z grafik znalezionych w sieci.

Dobór obrazów to zdaniem twórcy w dużej mierze kwestia podświadomości. I choć nie łączy ich żaden motyw przewodni, można zauważyć pewną ciągłość – kolorów i kształtów. Obecnie Ringwave można śledzić na Instagramie – Lex zdecydował się na ten krok, aby mieć żywy kontakt z odbiorcami i pozwolić im wpływać na rozwój projektu.

Według twórcy impulsem do zrealizowania podobnego pomysłu było zmieniające się oblicze muzyki, znaczenie mediów społecznościowych oraz sposób dzielenia się treściami w internecie. Jak tłumaczy Lex, jego projekt to odpowiedź na te tendencje i zarazem powrót do starych dobrych muzycznych tradycji, kiedy albumy były długie i opowiadały pewną historię, której nieodłącznym elementem były również obrazy. Dziś, w dobie internetu, brakuje nam czasu i skupienia na podobne muzyczne doświadczenia, a więź między obrazem a dźwiękiem zanika. Misją Lexa jest jej przywrócenie.

Źródło: The Chromologist