a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjneCo na konferencji CEPE 2018?

Co na konferencji CEPE 2018?

Coroczna konferencja CEPE tym razem odbyła się w Belgradzie. W dniach 26-27 września w stolicy Serbii spotkało się ponad 130 decydentów z przemysłu farbiarskiego, by dyskutować o najbliższej przyszłości branży.

konferencja CEPE 2018

Fot. igo.rs / Foter.com / CC BY

Zaprezentowane przez dyrektora zarządzającego Jana van der Meulena dane dotyczące europejskiego rynku w roku 2017 potwierdziły, że większość sektorów rozwija się bardzo dobrze. Sprzedaż farb ochronnych wzrosła o 2,6% pod względem wielkości produkcji, farb proszkowych – o 6,7%, a farb morskich o 8,3%. Wzrosty zanotowano także w sektorze powłok na puszki i coil coatings oraz lakierów samochodowych. Spadła za to sprzedaż farb dekoracyjnych (-1,5%) oraz lakierów samochodowych OEM (-6%). Zaobserwowano również, że małe kraje radzą sobie obecnie dużo lepiej niż duże rynki, takie jak Niemcy, Włochy, Francja i Wielka Brytania.

Problemy w Europie i na świecie

Wśród problemów, które rysują się obecnie na horyzoncie, na pierwszym miejscu pozostaje Brexit. Zdaniem przewodniczącego CEPE, dra Haralda Borgholte’a, w najbliższych miesiącach organizacja będzie się zajmowała przede wszystkim dostosowaniem do tej nowej sytuacji.

Oliver Kamm z „The Times” zwrócił też uwagę na zagrożenia dla światowej gospodarki wynikające z protekcjonistycznej polityki Stanów Zjednoczonych, grożącej wojną handlową między głównymi blokami gospodarczymi, oraz ryzyko kryzysu finansów publicznych w krajach rozwijających się.

Kłopoty z prawem

Stwierdzono również, że poważnym wyzwaniem dla branży pozostają nowe przepisy prawne. Także temu zagadnieniu CEPE poświęca i będzie poświęcać wiele uwagi.

Najbardziej paląca sprawa to klasyfikacja bieli tytanowej. Obecnie Komisja Europejska rozważa wprowadzenie wyjątku w ramach którego mieszanki, takie jak farby, mogą zostać wyłączone z planowanej klasyfikacji. Ostatecznych decyzji możemy się spodziewać jednak dopiero w przyszłym roku. Inne substancje, które dla których planowane są nowe regulacje mogące wpłynąć na branżę farb, to biocydy i mikroplastiki.

Źródło: european-coatings.com