REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Co na konferencji CEPE 2018?

Coroczna konferencja CEPE tym razem odbyła się w Belgradzie. W dniach 26-27 września w stolicy Serbii spotkało się ponad 130 decydentów z przemysłu farbiarskiego, by dyskutować o najbliższej przyszłości branży.

konferencja CEPE 2018

Fot. igo.rs / Foter.com / CC BY

Zaprezentowane przez dyrektora zarządzającego Jana van der Meulena dane dotyczące europejskiego rynku w roku 2017 potwierdziły, że większość sektorów rozwija się bardzo dobrze. Sprzedaż farb ochronnych wzrosła o 2,6% pod względem wielkości produkcji, farb proszkowych – o 6,7%, a farb morskich o 8,3%. Wzrosty zanotowano także w sektorze powłok na puszki i coil coatings oraz lakierów samochodowych. Spadła za to sprzedaż farb dekoracyjnych (-1,5%) oraz lakierów samochodowych OEM (-6%). Zaobserwowano również, że małe kraje radzą sobie obecnie dużo lepiej niż duże rynki, takie jak Niemcy, Włochy, Francja i Wielka Brytania.

Problemy w Europie i na świecie

Wśród problemów, które rysują się obecnie na horyzoncie, na pierwszym miejscu pozostaje Brexit. Zdaniem przewodniczącego CEPE, dra Haralda Borgholte’a, w najbliższych miesiącach organizacja będzie się zajmowała przede wszystkim dostosowaniem do tej nowej sytuacji.

Oliver Kamm z „The Times” zwrócił też uwagę na zagrożenia dla światowej gospodarki wynikające z protekcjonistycznej polityki Stanów Zjednoczonych, grożącej wojną handlową między głównymi blokami gospodarczymi, oraz ryzyko kryzysu finansów publicznych w krajach rozwijających się.

Kłopoty z prawem

Stwierdzono również, że poważnym wyzwaniem dla branży pozostają nowe przepisy prawne. Także temu zagadnieniu CEPE poświęca i będzie poświęcać wiele uwagi.

Najbardziej paląca sprawa to klasyfikacja bieli tytanowej. Obecnie Komisja Europejska rozważa wprowadzenie wyjątku w ramach którego mieszanki, takie jak farby, mogą zostać wyłączone z planowanej klasyfikacji. Ostatecznych decyzji możemy się spodziewać jednak dopiero w przyszłym roku. Inne substancje, które dla których planowane są nowe regulacje mogące wpłynąć na branżę farb, to biocydy i mikroplastiki.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA