REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Clariant na rzecz eliminacji farb ołowiowych

Firma Clariant wspiera ONZ i WHO w ich działaniach na rzecz całkowitego wyeliminowania farb na bazie ołowiu. Choć powszechnie wiadomo już o ich szkodliwości, tylko 77 państw na świecie zakazują produkcji i sprzedaży tych produktów – w pozostałych wciąż są one legalne.

Clariant farby ołowiowe

Fot. arch. Clariant

Ostatni tydzień października był ósmym już Międzynarodowym Tygodniem Zapobiegania Zatruciom Ołowiem (International Lead Poisoning Prevention Week). To inicjatywa Globalnego Sojuszu na rzecz Eliminacji Farb Ołowiowych (Global Alliance to Eliminate Lead Paint), na czele którego stoją Program Środowiskowy ONZ oraz Światowa Organizacja Zdrowia. Jako jedna z pierwszych firm, które całkowicie zakończyły produkcję pigmentów na bazie ołowiu w latach 80., Clariant wspiera kampanię.

Brak kontroli w ponad połowie krajów na świecie

W ramach działań na rzecz eliminacji farb ołowiowych, Clariant wspiera globalną politykę SAICM (Strategic Approach to International Chemicals Management), opracowaną przez Program Środowiskowy ONZ. Jak mówi John Dunne, szef oddziału pigmentów w firmie:

Obecnie tylko 77 krajów na świecie ma wiążący prawnie system kontroli produkcji, importu i sprzedaży farb ołowiowych. To oznacza, że wciąż są one możliwe w dużej części świata, a więc nieustannie narażone na działanie ołowiu są m.in. dzieci i robotnicy. Dlatego uważamy, że projekt SAICM to ważna inicjatywa, którą zrównoważone i myślące przyszłościowo firmy powinny wspierać.

W ramach wsparcia Clariant pomaga na przykład w przejściu do farb bezołowiowych małym i średnim przedsiębiorcom. Kładzie również nacisk na bezpieczne rozwiązania w krajach rozwijających się, gdzie farby na bazie ołowiu wciąż są traktowane jako korzystniejsza finansowo opcja. By rozwiać obawy producentów, którzy obawiają się, że nie poradzą sobie, wycofując ze sprzedaży farby ołowiowe, Clariant proponuje im swoje niedrogie pigmenty.

Alternatywne bezpieczne pigmenty

Pigmenty z linii Hostaperm®, Novoperm®, Permanent and Hansa™ są całkowicie wolne od pigmentów na bazie ołowiu. Wiele z nich powstało już w latach 70. i 80. jako alternatywa dla pigmentów ołowiowych. Jak wyjaśnia Dunne:

Alternatywy marki Clariant są łatwo dyspergowalnymi pigmentami proszkowymi lub poddanymi wstępnej dyspersji płynnymi koncentratami, które można łatwo włączyć w skład bezbarwnego lakieru. Dlatego istniejące już wyposażenie lokalnych fabryk w zupełności wystarczy, by przejść na produkty bezołowiowe – nie jest wymagana inwestycja w nowy sprzęt produkcyjny. Pozwala to miejscowym producentom farb rozszerzyć gamę pigmentów, nie ponosząc kosztów.

Źródło: Clariant

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA