a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbPigmenty i dodatkiCiepło odpadowe z produkcji posłuży do ogrzania domów

Ciepło odpadowe z produkcji posłuży do ogrzania domów

Odzyskanie ciepła generowanego w procesie produkcji chemii, by ogrzać miejscowe gospodarstwa domowe? Oto cel nowego projektu zainicjowanego przez jeden z koncernów chemicznych w jego zakładzie w Niemczech.

Fot. arch. Evonik

Firmy Evonik i Uniper oficjalnie zainicjowały w Gelsenkirchen projekt Technical Options for Thermal Energy Recovery (TORTE). W ramach niego ciepło odpadowe z produkcji izoforonu w zakładzie w Herne będzie dostarczane do sieci ciepłowniczej, zapewniając ogrzewanie ok. 1000 domom w Zagłębiu Ruhry.

Pierwszy krok na drodze zrównoważonego rozwoju

W celu odzyskania ciepła z procesu produkcyjnego Uniper zainstalował w zakładzie ogromną pompę ciepła. Zaopatrując miejscowych mieszkańców w ciepło, pozwoli ona również zmniejszyć emisję o 1750 ton dwutlenku węgla rocznie. Jak komentuje Christian Schmidt, dyrektor linii biznesowej Crosslinkers w Evonik:

To dopiero pierwszy krok na drodze zrównoważonego rozwoju, na którą Evonik wkroczył w fabryce w Herne. Naszym długoterminowym celem jest całkowite odejście od paliw kopalnych – w tym wyeliminowanie surowców kopalnych z naszych procesów produkcyjnych oraz redukcja śladu węglowego.

Dr Rainer Stahl, dyrektor fabryki w Herne, dodaje, że optymalizacja produkcji i wychwytywanie odpadowego ciepła w celu jego wykorzystania już od dawna były ważnymi celami stawianymi sobie przez branżę chemiczną. Przekazywanie ciepła do sieci ciepłowniczej może sprawić, że Herne stanie się wspaniałym przykładem zrównoważonej produkcji chemii.

Nagrodzony projekt

Projekt TORTE został wyróżniony główną nagrodą Niemieckiego Stowarzyszenia Przemysłu Chemicznego (VCI) w kategorii Responsible Care Initiative. Oprócz niego w zakładzie Evonik wdrożony został również projekt H2annibal. W ramach niego testowana jest nowa technologia elektrolizy, która pozwala uzyskać przyjazny środowisku wodór.

Źródło: Evonik