REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Chłodne dachy w chłodnym klimacie

Nadeszło lato, pora upałów. Wysokich temperatur doświadczają teraz nie tylko miasta położone w najcieplejszych strefach klimatycznych, ale i te w regionach o stosunkowo chłodnym klimacie, jak Ottawa czy Reykjavík. Czy „chłodne dachy” – pokryte farbą odbijającą promieniowanie podczerwone – w takich miejscach są opłacalne? Kwestii tej przyjrzeli się naukowcy z Uniwersytetu Concordia.

chłodne dachy

Fot. dnlspnk / DIYlovin / CC BY-NC

Niezależnie od szerokości geograficznej temperatury w mieście są średnio o kilka stopni wyższe niż na przedmieściach i na wsi. Miejskie wyspy ciepła oznaczają dyskomfort, wysokie rachunki za klimatyzację i smog. Główny winowajca? Nagrzewające się w słońcu dachy. Rozwiązanie? Schładzanie dachów przy pomocy farb odbijających ciepło.

Czy jednak takie rozwiązanie jest opłacalne w regionach, gdzie dach przez kilka miesięcy w roku pokryty jest śniegiem? Badacze z Uniwersytetu Concordia stwierdzili, że tak. Aby to potwierdzić, wykorzystali specjalistyczne oprogramowanie modelujące. Przeprowadzili symulację zużycia energii dla kilku prototypowych biurowców i centrów handlowych w czterech północnoamerykańskich miastach, położonych w strefie chłodniejszego klimatu: Anchorage, Milwaukee, Montrealu i Toronto.

Efekt symulacji wykazał, że nawet w takich warunkach klimatycznych chłodne dachy pozwalają znacznie zaoszczędzić na energii, przeznaczonej na chłodzenie budynków. Stwierdzono, że chłodne dachy mogą zmniejszyć szczytowe zapotrzebowanie na energię elektryczną budynków handlowych nawet o 5 watów na metr kwadratowy. Jak zapewnia prof. Hashem Akbari, w chłodniejszych klimatach taki dach może nawet sprawić, że nie będzie potrzebny klimatyzator. A w ekstremalnych przypadkach może ocalić życie, zapobiegając udarowi.

Pamiętajmy również o korzyściach na większą skalę, apelują naukowcy. Chłodne dachy zmniejszają temperaturę w najbliższym otoczeniu budynku, ograniczają emisję gazów cieplarnianych i łagodzą efekt miejskich wysp ciepła. Korzyści w pewnym stopniu odczuwa więc cała planeta.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 2
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA