REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Chemia groźniejsza niż myślimy?

Trudno wyobrazić sobie współczesny świat bez syntetycznych związków chemicznych. W pogoni za innowacjami zdarzało się nam już w przeszłości zapominać o ryzyku, jakie wiąże się ze stosowaniem po raz pierwszy niektórych obiecujących substancji. O tym, jak ważna jest odpowiednio przeprowadzona analiza ryzyka, opowiadał w trakcie swojego wykładu w ramach Bałtyckiego Festiwalu Nauki dr hab. Tomasz Puzyn z Uniwersytetu Gdańskiego.

chemia

Fot. WilzDezign / Foter.com / CC BY-NC-ND

Statystycznie już co piąte małżeństwo w Polsce ma problem z płodnością. Liczba przypadków nowotworów z roku na rok niepokojąco rośnie. Czy ma to związek ze środkami chemicznymi, z którymi mamy do czynienia na co dzień? Jak wiele z nich wywołuje nieprzewidziane efekty, które jednak uda nam się powiązać z konkretnymi substancjami dopiero za kilka czy kilkanaście lat?

Na wstępie swojego wykładu Tomasz Puzyn przywołuje dwa takie przypadki – DDT i PCB. DDT – cudowny insektycyd i lek, za którego odkrycie przyznano Nagrodę Nobla, po pewnym czasie okazał się trucizną siejącą spustoszenie w środowisku naturalnym. PCB, czyli polichlorowane bifenyle – po odkryciu szeroko stosowane w przemyśle, ostatecznie okazały się kancerogenne.

Era komputerów

Aby w przyszłości uniknąć takich sytuacji, przed wprowadzeniem substancji do użytku konieczne są wyczerpujące testy. Profesor Puzyn, który na co dzień kieruje Pracownią Chemometrii Środowiska na Wydziale Chemii UG, wytłumaczył na czym polega ocena ryzyka związanego z zastosowaniem danego związku i w jaki sposób dokonuje się tego w praktyce. Zaproponował również nowoczesne metody komputerowe do projektowania bezpiecznych dla zdrowia i środowiska środków chemicznych. Byłaby to alternatywa dla serii nieetycznych badań z wykorzystaniem zwierząt laboratoryjnych.

Wykład profesora Puzyna odbył się 25 września w Kawiarni Naukowej w Hotelu Rezydent w Sopocie i nosił tytuł Wojna postu z karnawałem, czyli o ocenie ryzyka chemicznego – jak wyjaśnił wykładowca, jest to nawiązanie do piosenki Jacka Kaczmarskiego zainspirowanej obrazem Pietera Breugla. Post oznaczać ma surowe przestrogi przed wpływem „chemii” na nasze życie, karnawał – bagatelizowanie zagrożenia. Zdaniem profesora należy znaleźć kompromis między tymi dwiema postawami, nie doszukując się w naszym otoczeniu na siłę kancerogennych i mutagennych związków, ale i będąc stale świadomym potencjalnego ryzyka.

Groźna „chemia” a farby

Kwestia zagrożeń, jakie niosą ze sobą różnego rodzaju chemikalia, jest oczywiście silnie związana również z branżą farb. Technolodzy stale dążą do tego, by wyeliminować ze składu farb niebezpieczne substancje i zastąpić je alternatywnymi związkami. Przykładem może być choćby ołów, który jeszcze kilkadziesiąt lat temu był stosowany jako pigment w większości krajów na świecie, a i dziś w mniej rozwiniętych państwach spotyka się go jako składnik dostępnych w sprzedaży farb. Dziś zaciekłą walkę toczy się przede wszystkim z lotnymi związkami organicznymi (LZO), emitowanymi szczególnie przez produkty na bazie rozpuszczalników.

Relacja wideo z wykładu profesora Puzyna jest dostępna na stronie internetowej.

Źródło: festiwal.gda.pl

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA