a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjneChciał uczyć malarstwa… przeszedł do historii

Chciał uczyć malarstwa… przeszedł do historii

Oto prawdziwa gratka dla miłośników koloru i historii. 800-stronicowa księga kolorów, która powstała 270 lat przed przewodnikiem kolorystycznym Pantone! W dodatku od pierwszej do ostatniej strony ręcznie pisana (i malowana).

malarstwo historia księga kolorów A. Boogert

Fot. e-corpus.org

Wszystko zaczęło się od tego, że w roku 1692 artysta znany nam już dziś jedynie jako „A. Boogert”, Holender, postanowił stworzyć księgę dotyczącą uzyskiwania odcieni poprzez mieszanie farb wodnych. Zaczął od znaczenia koloru w malarstwie, a następnie przeszedł do opisu jak otrzymywać jaśniejsze o ton lub dwa barwy dzięki dodaniu do farby odpowiedniej ilości wody. I choć brzmi to mało efektownie, efekt jest naprawdę zadziwiający w swojej drobiazgowości i rozmachu.

Księga liczy prawie 800 stron, ręcznie pisanych i malowanych. Oznacza to, że dzieło zatytułowane Traité des couleurs servant à la peinture à l’eau było w swoich czasach prawdopodobnie najobszerniejszym przewodnikiem dotyczącym malarstwa i koloru. I jak twierdzi historyk średniowiecznych ksiąg, Erik Kwakkel, który przetłumaczył fragmenty wstępu, księga rzeczywiście powstała w celach edukacyjnych. Ironia polega na tym, że istniała tylko jedna jedyna jej kopia, którą prawdopodobnie miało okazję obejrzeć zaledwie kilka par oczu.

Natychmiast nasuwa się skojarzenie ze współczesnym Pantone Color Guide, przewodnikiem kolorystycznym firmy Pantone, który prezentuje się bardzo podobnie. Tyle tylko, że powstał on 271 lat później… Obecnie księga kolorów A. Boogerta przechowywana jest w Bibliothèque Méjanes w Aix-en-Provence we Francji. Można ją jednak przejrzeć on-line w wysokiej rozdzielczości – tutaj.

Źródło: thisiscolossal.com