REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Chciał uczyć malarstwa… przeszedł do historii

Oto prawdziwa gratka dla miłośników koloru i historii. 800-stronicowa księga kolorów, która powstała 270 lat przed przewodnikiem kolorystycznym Pantone! W dodatku od pierwszej do ostatniej strony ręcznie pisana (i malowana).

malarstwo historia księga kolorów A. Boogert

Fot. e-corpus.org

Wszystko zaczęło się od tego, że w roku 1692 artysta znany nam już dziś jedynie jako „A. Boogert”, Holender, postanowił stworzyć księgę dotyczącą uzyskiwania odcieni poprzez mieszanie farb wodnych. Zaczął od znaczenia koloru w malarstwie, a następnie przeszedł do opisu jak otrzymywać jaśniejsze o ton lub dwa barwy dzięki dodaniu do farby odpowiedniej ilości wody. I choć brzmi to mało efektownie, efekt jest naprawdę zadziwiający w swojej drobiazgowości i rozmachu.

Księga liczy prawie 800 stron, ręcznie pisanych i malowanych. Oznacza to, że dzieło zatytułowane Traité des couleurs servant à la peinture à l’eau było w swoich czasach prawdopodobnie najobszerniejszym przewodnikiem dotyczącym malarstwa i koloru. I jak twierdzi historyk średniowiecznych ksiąg, Erik Kwakkel, który przetłumaczył fragmenty wstępu, księga rzeczywiście powstała w celach edukacyjnych. Ironia polega na tym, że istniała tylko jedna jedyna jej kopia, którą prawdopodobnie miało okazję obejrzeć zaledwie kilka par oczu.

Natychmiast nasuwa się skojarzenie ze współczesnym Pantone Color Guide, przewodnikiem kolorystycznym firmy Pantone, który prezentuje się bardzo podobnie. Tyle tylko, że powstał on 271 lat później… Obecnie księga kolorów A. Boogerta przechowywana jest w Bibliothèque Méjanes w Aix-en-Provence we Francji. Można ją jednak przejrzeć on-line w wysokiej rozdzielczości – tutaj.

Źródło: thisiscolossal.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 2
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA