Rynek farb i powłok antykorozyjnych stabilnie rośnie. Według analityków Market Research Future w roku 2023 osiągnie już wartość 33,27 mld $. W dużym stopniu będzie to zasługą przemysłu morskiego oraz stoczniowego.
Fot. HutchRock / pixabay.com
Powłoki antykorozyjne znajdują zastosowanie w wielu różnych sektorach przemysłu – między innymi w olejowo-gazowym, morskim, energetycznym, transportowym czy samochodowym. Zdaniem ekspertów w najbliższym czasie rynek napędzać będzie przede wszystkim rosnące zapotrzebowanie w branży morskiej i stoczniowej.
Duży popyt w przemyśle stoczniowym i morskim
Największym rynkiem powłok antykorozyjnych jest obecnie Azja i Pacyfik, przede wszystkim ze względu na duży popyt w przemyśle morskim i stoczniowym w Chinach, Japonii i Indiach. Drugim regionem produkującym najwięcej farb antykorozyjnych jest Ameryka Północna, zaś trzecim – Europa.
Stosunkowo niewielkim rynkiem pozostaje Ameryka Łacińska. W ostatnich latach jednak obserwuje się tam szybki wzrost zapotrzebowania w sektorze olejowo-gazowym, stoczniowym, morskim, energetycznym, transportowym i samochodowym.
Najważniejsi gracze na rynku
Autorzy raportu podzielili również rynek na różne segmenty ze względu na typ farby, aplikację i obszar zastosowań. Wśród typów farb pojawiają się epoksydowe, cynkowe, akrylowe, silikonowe, poliuretanowe, na bazie kauczuku chlorowanego i inne. Ze względu na aplikację wyróżniono farby wodorozcieńczalne, rozpuszczalnikowe, proszkowe i inne.
W raporcie wymieniono też najważniejszych graczy na rynku. Należą do nich 3M (USA), BASF (Niemcy), Grupa Hempel (Europa), Kansai Paint (Japonia), PPG Industries (USA), Dow Chemical Company (USA), Wacker Chemie (Niemcy), Valspar (USA), Bluchem (RPA) i RPM International (USA).
Źródło: Market Research Future