a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjneBliski Wschód i Afryka – sytuacja na rynku

Bliski Wschód i Afryka – sytuacja na rynku

Bliski Wschód i Afryka to stosunkowo niewielkie rynki farb w porównaniu z Europą. Ponieważ jednak są one obecnie w fazie rozwoju, szybko zyskują na znaczeniu.

Bliski Wschód i Afryka rynek farb

Fot. Clker-Free-Vector-Images / pixabay.com

W roku 2017 co prawda Bliski Wschód i Afryka zanotowały drobny spadek sprzedaży farb, spowodowany mniejszym zapotrzebowaniem na farby architektoniczne w Arabii Saudyjskiej, a także spadkiem popytu na farby ochronne w krajach wydobywających ropę naftową. Były to skutki wydarzeń z roku 2015, kiedy spadek cen ropy zahamował do pewnego stopnia inwestycje w tej branży.

Obecnie jednak pod względem sprzedaży farb obydwa regiony prężnie się rozwijają. Do roku 2021 wielkość tamtejszego rynku farb przemysłowych ma wynieść 1,05 mln ton (w stosunku do 0,94 mln ton w 2018 roku), natomiast rynku farb architektonicznych – 2,84 mln ton (2,6 mln ton w roku 2018).

Gdzie sprzedaje się najwięcej farb? Jeśli chodzi o Afrykę – przede wszystkim w Egipcie, Nigerii i RPA. Na Bliskim Wschodzie natomiast najbardziej wpływowe rynki to Iran, Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Które rodzaje farb cieszą się największym wzięciem? O tym więcej poniżej.

Architektura – farby pilnie potrzebne!

Na tle pozostałych regionów świata afrykański i bliskowschodni rynek farb architektonicznych pozostaje najmniejszym. W wielu krajach Afryki zapotrzebowanie na farby ścienne i powłoki architektoniczne jest wciąż bardzo małe. W ostatnich latach jednak szybko się to zmienia – inne państwa Afryki, jak Nigeria, doświadczają gwałtownego wzrostu gospodarczego i szybko się rozbudowują.

Spośród państw afrykańskich na rynku farb architektonicznych najbardziej wpływowy pozostaje Egipt, a następnie RPA. Jeśli zaś chodzi o Bliski Wschód, dominuje Arabia Saudyjska, choć w ostatnich latach ze względu na oszczędności rynek ten doświadczył sporych spadków.

Przemysł – popyt na powłoki ochronne rośnie

Jeśli chodzi o farby do ogólnych zastosowań przemysłowych, Bliski Wschód i Afryka to stosunkowo małe rynki, przy czym pod względem wartości Bliski Wschód pozostaje rynkiem dwukrotnie większym (2,28 mld €) niż Afryka (1,14 mld €). Na Bliskim Wschodzie wyraźnie dominują dwa kraje – Iran i Arabia Saudyjska, każdy o udziale ok. 1/3 całego bliskowschodniego rynku farb przemysłowych.

Wyraźne wzrosty notuje się natomiast w sektorze farb ochronnych. Największe jest zapotrzebowanie ze strony inżynierii budowlanej, ze względu na postępującą urbanizację w tej części świata. Duży popyt na powłoki ochronne generuje także przemysł wydobywczy, który wciąż pozostaje ważnym źródłem utrzymania tej części świata.

Morskie – spadki, samochodowe – wzrosty

Jeśli chodzi o sektor morski, farby wykorzystywane są głównie do naprawy i konserwacji okrętów, ponieważ przemysł morski jest w tej części świata silnie związany z transportem ropy i gazu. Mimo to z różnych powodów w ostatnich latach obserwowane są w tej branży spadki, zwłaszcza w RPA.

Prężnie za to rozwija się tam rynek lakierów samochodowych. Podobną sytuację obserwuje się w Maroko. Ze względu na niskie koszty produkcji, atrakcyjny rynek pracy oraz lokalizację geograficzną kraj ten generuje bardzo duży popyt na lakiery samochodowe – aż 1/3 całego zapotrzebowania na tego typu produkty na rynku afrykańskim.

Zróżnicowane pozostaje zapotrzebowanie na farby do drewna. W niektórych, nawet dynamicznie rozwijających się krajach, jak RPA pozostaje niskie ze względu na niewielką produkcję mebli. W innych, jak Iran, jest z kolei bardzo wysokie – produkty te wykorzystuje się tam w budownictwie oraz produkcji mebli.

Źródło: european-coatings.com – współpraca José Bottino, IRL