a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweEver Cool: pierwsza farba morska odbijająca ciepło

Ever Cool: pierwsza farba morska odbijająca ciepło

Firma Nippon Paint wprowadziła do sprzedaży nową farbę na statki Ever Cool. Ma ona redukować temperaturę na powierzchni i tym samym chronić okręty przed szkodliwym wpływem promieniowania cieplnego.

Ever Cool farba odbijająca ciepło

Fot. arch. Nippon Paint

Temperatura na powierzchni pokładu pokrytego farbą Ever Cool może być nawet o 28°C niższa niż na pokładzie zabezpieczonym konwencjonalnym produktem (na którym w ramach testów zarejestrowano rekordową temperaturę aż 70°C). Nowa farba o specjalnej formule odbija nawet 80% promieniowania podczerwonego padającego na podłoże.

Produkt nie wymaga żadnych specjalnych narzędzi ani technik aplikacji. Ciepło odbija dzięki zestawowi specjalnych pigmentów. Jak mówi Olaf Töbke, dyrektor oddziału Nippon Paint Marine (Europe):

Obniżając temperaturę narażonych na promieniowanie słoneczne pokładów, wytwórcy statków mogą zmniejszyć nakłady na izolację, zaś operatorzy – wydatki na klimatyzację i chłodzenie. Dzięki Ever Cool zmniejsza się zużycie paliwa, zwiększa się zaś komfort pasażerów i załogi, zwłaszcza w strefach tropikalnych.

Choć w branży morskiej taka farba to nowość, Nippon Paint posiada wieloletnie doświadczenie w produkcji farb odbijających promieniowanie słoneczne, stosowanych w innych sektorach przemysłu. Produkty japońskiego producenta są między innymi wykorzystywane w architekturze oraz do chłodzenia wnętrz zaparkowanych samochodów (gdzie, jak wykazały testy, potrafią obniżyć temperaturę nawet o 11%).

Źródło: Nippon Paint