REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Ever Cool: pierwsza farba morska odbijająca ciepło

Firma Nippon Paint wprowadziła do sprzedaży nową farbę na statki Ever Cool. Ma ona redukować temperaturę na powierzchni i tym samym chronić okręty przed szkodliwym wpływem promieniowania cieplnego.

Ever Cool farba odbijająca ciepło

Fot. arch. Nippon Paint

Temperatura na powierzchni pokładu pokrytego farbą Ever Cool może być nawet o 28°C niższa niż na pokładzie zabezpieczonym konwencjonalnym produktem (na którym w ramach testów zarejestrowano rekordową temperaturę aż 70°C). Nowa farba o specjalnej formule odbija nawet 80% promieniowania podczerwonego padającego na podłoże.

Produkt nie wymaga żadnych specjalnych narzędzi ani technik aplikacji. Ciepło odbija dzięki zestawowi specjalnych pigmentów. Jak mówi Olaf Töbke, dyrektor oddziału Nippon Paint Marine (Europe):

Obniżając temperaturę narażonych na promieniowanie słoneczne pokładów, wytwórcy statków mogą zmniejszyć nakłady na izolację, zaś operatorzy – wydatki na klimatyzację i chłodzenie. Dzięki Ever Cool zmniejsza się zużycie paliwa, zwiększa się zaś komfort pasażerów i załogi, zwłaszcza w strefach tropikalnych.

Choć w branży morskiej taka farba to nowość, Nippon Paint posiada wieloletnie doświadczenie w produkcji farb odbijających promieniowanie słoneczne, stosowanych w innych sektorach przemysłu. Produkty japońskiego producenta są między innymi wykorzystywane w architekturze oraz do chłodzenia wnętrz zaparkowanych samochodów (gdzie, jak wykazały testy, potrafią obniżyć temperaturę nawet o 11%).

Źródło: Nippon Paint

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA