REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Biocydy w natarciu – raport 2014-2020

Firma Grand View Research zwiastuje biocydom duże powodzenie w najbliższych latach. Zgodnie z opublikowanym niedawno raportem do roku 2020 wartość tego rynku wzrośnie do 10,7 mld dolarów.

biocydy

Fot. Nathan Reading / Foter.com / CC-BY 2.0

Zdaniem analityków Grand View Research rynek biocydów w ciągu najbliższych sześciu lat będzie się rozwijał w tempie 5% rocznie, dzięki czemu w roku 2020 jego wartośc przekroczy już 10 mld dolarów. Są to prognozy bardziej optymistyczne niż przewidywania instytutu Ceresana sprzed dwóch lat.

W przemyśle farbiarskim biocydy są stosowane jako dodatek do farb przeciwporostowych, jednak podstawowym obszarem ich zastosowań jest oczyszczanie wody (do 2020 roku będzie mu odpowiadać 24% całego zużycia biocydów na świecie). Ponieważ ludzka populacja wciąż gwałtownie rośnie, również oczyszczalnie wody będą miały coraz więcej pracy. Stąd tak duże zapotrzebowanie na środki biobójcze. Swoją cegiełkę do światowego popytu na biocydy prócz branży farbiarskiej dorzuci też rynek środków dezynfekujących, konserwacja żywności, produkcja papieru i branża tekstylna.

Koniec z halogenkami

Pod względem rodzaju stosowanych środków wciąż dominują halogenki – w 2013 roku odpowiadało im 27% całego dochodu z rynku biocydów. Ich udział będzie się jednak stopniowo zmniejszał, ponieważ nie są one przyjazne środowisku. Pałeczkę przejmą prawdopodobnie biocydy fenolowe (których sprzedaż w latach 2014-2020 prawdopodobnie będzie rosła o 6,9% w skali roku).

Escherichia coli. Fot. Manu Forero (Wikimedia Commons)

Na pierwszym miejscu Ameryka Północna

Jeżeli natomiast chodzi o rejony geograficzne na rynku biocydów dominuje Ameryka Północna. I to się nie zmieni – zgodnie z prognozami Grand View Research w 2020 ta część świata kontrolować będzie 40% rynku. Dynamiczny wzrost zanotuje jednak Azja i Pacyfik, który to obszar rozwijał się będzie w tempie 6,3% na rok i do 2020 tamtejszy rynek osiągnie wartość 3,45 mld dolarów. Inne rejony, w których zapotrzebowanie na biocydy znacząco wzrośnie, to Ameryka Łacińska i Europa Wschodnia.

Najważniejsi producenci

W swoim raporcie firma Grand View Research wymieniła również najważniejszych graczy na rynku. Wielka czwórka zaspokajająca 55% globalnego zapotrzebowania na biocydy to Arch Chemical, ISP, Dow Microbial Control i Troy Corporation. Inni ważni producenci środków biobójczych to Thor Specialities, DuPont, Lanxess, AkzoNobel oraz BASF.

Źródło: Grand View Research

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA