a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbPigmenty i dodatkiBiocide User Task Force broni biocydów

Biocide User Task Force broni biocydów

Trwają dyskusje nad nowymi, surowymi europejskimi przepisami dotyczącymi zastosowania biocydów. By bronić ich użycia w farbach, tuszach drukarskich i materiałach artystycznych, powstała specjalna sekcja w ramach CEPE, Biocide User Task Force.

Biocide User Task Force biocydy

Wycofanie lub znaczące ograniczenie stosowania biocydów doprowadzi do tego, że farby w puszce nie będą wystarczająco zabezpieczone przed atakiem mikroorganizmów, takich jak grzyby. Fot. skeeze / pixabay.com

W krótkim wywiadzie dla portalu European Coatings o celach i zadaniach Biocide User Task Force mówiła przewodnicząca sekcji, Anu Passinen. Jak wyjaśnia ekspertka, farby wodorozcieńczalne i tusze drukarskie wymagają zabezpieczenia już na etapie przechowywania w puszce, a najskuteczniejszym na to sposobem są – przynajmniej w przypadku farb elewacyjnych – fungicydy i algicydy. Nowe rozporządzenie może niestety znacznie ograniczyć użycie tych środków – całkowicie lub do zawartości tak małych, że nie są już skuteczne.

Na przekór naciskom politycznym

Biocide User Task Force monitoruje działania rządowe związane z regulacją stosowania biocydów, analizuje ich potencjalny wpływ na branżę i współpracuje z producentami surowców, których wyroby mają zostać objęte rozporządzeniem w sprawie produktów biobójczych (Biocidal Products Regulation – BPR). Obawy i zastrzeżenia kieruje do odpowiednich władz.

CEPE i inne organizacje prowadzą również rozmowy z Komisją Europejską. Chcą szerszego podejścia, które umożliwi rozsądne wykorzystanie biocydów, starają się zwiększyć świadomość ich roli i uświadomić jakie będą konsekwencje zakazu ich stosowania. Nie ustają w wysiłkach, mimo że nie mogą liczyć na poparcie polityczne – przeciwnie, organy polityczne wywierają silną presję, by całkowicie wycofać biocydy z użycia.

Więcej odpadów, większe zagrożenie

Przy okazji pytania o sondaż dotyczący substancji PT6 (do konserwacji wyrobów umieszczanych w opakowaniach zamkniętych) i PT7 (do konserwacji powłok), Anu Passinen opowiedziała o znaczeniu tych środków. Co się stanie, jeśli zostaną wycofane? Bez nich drastycznie wzrośnie ryzyko zanieczyszczenia farb i tuszów. Może to doprowadzić do wzrostu ilości odpadów, stworzyć większe zagrożenie dla ludzi i środowiska oraz ułatwić mikrobom rozwinięcie odporności na pozostałe biocydy.

Źródło: european-coatings.com