a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweArkema z nagrodą JEC Asia za żywicę Elium

Arkema z nagrodą JEC Asia za żywicę Elium

Arkema z dumą ogłosiła, że jej technologia Elium stosowana na łopatach turbin wiatrowych otrzymała nagrodę JEC Asia. Wyróżnienie wręczono na początku listopada w stolicy Korei Południowej, Seulu.

Arkema JEC Asia Elium

Od lewej: Guillaume Cledat, Jay Jeon oraz prof. Sung Kyu Ha. Fot. arch. Arkema

Nagrodę wręczył prof. Sung Kyu Ha z Wydziału Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Hanyang w Seulu, światowej klasy ekspert z dziedziny kompozytów i materiałów. Wyróżnienie odebrali Guillaume Cledat, Manager ds. Biznesu i Rozwoju Arkemy odpowiedzialny za promocję linii Elium, oraz Jay Jeon, dyrektor naczelny Arkema Seoul Technical Center.

Obecnie turbiny wiatrowe wytwarzane są z termoutwardzalnych kompozytów, których recykling jest bardzo kłopotliwy. Dlatego też Arkema opracowała Elium, nową termoplastyczną żywicę do produkcji kompozytów na łopaty turbin wiatrowych, które łatwo można poddać recyklingowi. Fakt, że produkcja przemysłowa materiału jest prostsza niż dotychczas stosowanych tworzyw, potwierdziły firmy z USA (IACMI) oraz Francji (Effiwind), które już stosują żywicę Elium.

Oprócz tego, że łatwiej poddać ją recyklingowi, innowacyjna żywica Arkemy pozwala zaoszczędzić energię i pieniądze. Wykorzystuje te same procesy i formy, co stosowane obecnie kompozyty termoutwardzalne, a przy tym zużywa mniej energii, ponieważ nie wymaga grzania. Ponadto wstępne testy Arkemy wykazały, że części wykonane z Elium są bardziej wytrzymałe niż te z kompozytów termoutwardzalnych. Wszystkie te zalety docenili eksperci, przyznając Arkemie nagrodę JEC Asia.

Źródło: Arkema