REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Biało i perłowo – kolory samochodów 2017 wg Axalty

Już po raz 65. eksperci Axalty przygotowali raport dotyczący najpopularniejszych kolorów aut na światowych drogach. Niespodzianek nie było – okazało się, że w roku 2017 po raz kolejny globalnym liderem jest biel. Ale…

kolory samochodów 2017

Fot. StockSnap / pixabay.com

W roku 2017, podobnie jak w poprzednim, najpopularniejszym kolorem samochodowym okazał się biały. Wybrało go aż 39% osób kupujących auto, z czego 26% postawiło na biel jednolitą, a 13% na perłową. Na drugim miejscu uplasował się kolor czarny (16%), przeważnie w wersji z efektem specjalnym, na trzecim zaś wylądowały ex aequo szary i srebrny (11%).

Popularność bieli w wersji perłowej wzrosła w stosunku do poprzedniego roku o 4% – stała się ona modną ozdobą aut luksusowych. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się odcienie uzyskiwane przy pomocy kilku warstw lakieru, najchętniej wybierane w Japonii. Poza tym na popularności zyskują też odcienie jasne i żywe – wzrosty zanotowały m.in. jasne szarości oraz różne odcienie niebieskiego.

Fot. arch. Axalta Coating Systems

Fot. arch. Axalta Coating Systems

Szaro na europejskich drogach

Biały to rzeczywiście niekwestionowany lider, ale, jak podkreśla Annie You, projektantka z chińskiego oddziału Axalty, na tym historia się nie kończy. Ciekawe są różnice między najchętniej wybieranymi odcieniami w poszczególnych zakątkach świata – na przykład w Indiach aż 30% konsumentów wybiera auta srebrne.

A jak jest w Europie? Oprócz bieli i czerni szczególnie wysoko plasuje się kolor… szary, coraz częściej w wersji z efektem specjalnym. W ubiegłym roku wybrało go aż 20% osób kupujących samochód! Przestała również spadać popularność koloru srebrnego – jego udział zatrzymał się na poziomie 11%. Systematycznie rośnie za to udział niebieskiego, co daje nadzieję, że na europejskim rynku samochodowym zrobi się wkrótce bardziej kolorowo.

Fot. arch. Axalta Coating Systems

Fot. arch. Axalta Coating Systems

65 lat raportów Axalty

Publikowany regularnie od roku 1953, raport Axalty jest najdłużej prowadzonym tego typu badaniem, dostarczającym nam wiedzy o popularnych odcieniach na światowych drogach. Jego przygotowaniem zajmują się eksperci z całego świata. Z wyników chętnie korzystają producenci samochodów, którzy dzięki raportowi mają wgląd w preferencje kolorystyczne swoich klientów. Szczegółowe informacje o raporcie, a także sam raport, znaleźć można na stronie Axalty.

kolory samochodów 2017 Axalta

Fot. arch. Axalta Coating Systems

Źródło: Axalta Coating Systems, european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 2
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA