a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweBCF: powłoki antywirusowe pilnie poszukiwane!

BCF: powłoki antywirusowe pilnie poszukiwane!

Na ile farby i powłoki są nam w stanie pomóc w walce z pandemią COVID-19? O tym dyskutują specjaliści, którzy kilka tygodni temu spotkali się wirtualnie na zaproszenie brytyjskiego Royal Society of Chemistry.

powłoki antywirusowe BCF

Fot. iXimus / pixabay.com

W wirtualnym spotkaniu, zorganizowanym we współpracy z Brytyjską Federacją Powłok (BCF), udział wzięło ponad 130 naukowców, ekspertów technicznych z branży powłok, a także przedstawicieli organizacji zajmujących się opieką zdrowotną i transportem. Uczestnicy rozmawiali o stojących przed nami wyzwaniach oraz dyskutowali, jak powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa.

Technologie są, ale trzeba przyspieszyć prace

Powłoki antywirusowe – czyli powłoki zawierające składniki, które zapobiegają namnażaniu się mikroorganizmów na powierzchni – mogą być skutecznym narzędziem w walce z trwającą pandemią. Dlatego też są intensywnie badane pod kątem wykorzystania w ośrodkach zdrowia, przemyśle oraz w środowisku domowym.

Na drodze do ich stosowania na szeroką skalę stoją jednak pewne przeszkody – zarówno technologiczne, jak i prawne. Jak podkreślają eksperci, mamy do dyspozycji sporo obiecujących rozwiązań, ale ich szybkie wprowadzenie do użytku wymaga mobilizacji środowiska. Jak mówi Helen Pain, pełniąca obowiązki dyrektora generalnego Royal Society of Chemistry:

Dostępnych jest wiele technologii i technik, musimy jednak przyspieszyć i uefektywnić prace badawcze, a zorganizowane przez nas spotkanie jest ważnym krokiem na drodze do tego. Co ważne, wytyczony w ramach spotkania kierunek działań reprezentuje punkt widzenia szerokiego grona ekspertów. Dlatego też zapraszamy każdego specjalistę, który mógłby pomóc, do naszej grupy Surface Coatings Interest i dalszych dyskusji.

BCF ułatwi drogę na europejski rynek

Spotkanie Royal Society of Chemistry poprowadzone zostało przez prof. Stuarta Clarke’a z Uniwersytetu Cambridge, specjalistę nauk o powierzchni oraz członka Komitetu Technicznego grupy Surface Coatings Interest. Jak komentuje prof. Clarke:

W obecnej sytuacji pojawiła się pilna potrzeba dostarczenia informacji na temat powierzchni i powłok antywirusowych. Chodzi przede wszystkim o to, by potwierdzić skuteczność w walce z wirusami oraz otrzymać produkty, które można jak najszybciej wprowadzić na rynek i do użytku. Grupa Surface Coatings Interest stara się umożliwić jednostkom i organizacjom, które dysponują odpowiednimi produktami, dostęp do ośrodków testujących. W dłuższej perspektywie będziemy się być może skupiać na dostosowaniu dostępnych formuł, a także odkrywaniu nowych technologii w walce z wirusami.

Tom Bowtell, dyrektor generalny Brytyjskiej Federacji Powłok, dodał, że wielu członków organizacji zaproponowało już własne powłoki antywirusowe i że BCF będzie się obecnie skupiać na tym, aby poprzez rozmowy z rządem w Wielkiej Brytanii i krajach Unii Europejskiej ułatwić im drogę na rynek.

Źródło: BCF