REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

BASF: samochody coraz bardziej kolorowe i niebieskie

Na światowych drogach przybywa nietypowych odcieni. Tak przynajmniej wynika z najnowszego wydania raportu „BASF Color Report 2020”, opracowanego przez BASF Coatings.

BASF samochody kolory samochodów

Fot. Free-Photos / pixabay.com

W niektórych regionach rosnącą popularnością cieszą się niebieski i żółty. W innych klienci coraz chętniej zamiast czerni i bieli decydują się na czerwień albo fiolet. Gama kolorystyczna nowych samochodów wygląda więc zdecydowanie ciekawiej niż w roku 2019 – twierdzą eksperci BASF w swoim najnowszym raporcie, informującym o najpopularniejszych kolorach w branży samochodowej OEM.

Produkcja spada, biel wciąż rządzi

Mimo świeżych kolorystycznych akcentów prym wciąż wiedzie jednak achromatyczna wielka czwórka – biały, czarny, srebrny i szary. Nie zmienił się także lider. Podobnie jak w ostatnich kilku latach, najpopularniejszym kolorem samochodów na świecie pozostaje biel. Eksperci tłumaczą to faktem, że wpisuje się zarówno w trend ekologii, jak i zaawansowanych technologii.

Zmieniła się za to liczba pojazdów wyprodukowanych w minionym roku w porównaniu z latami poprzednimi. Pandemia COVID-19 sprawiła, że wielu wytwórców samochodów musiało czasowo zamknąć swoje fabryki, wskutek czego produkcja spadła.

Region EMEA coraz bardziej niebieski

EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka) podąża za trendem chromatycznych odcieni. W 2020 roku około 11% nowych samochodów było tu niebieskich – to najpopularniejszy chromatyczny kolor w tym regionie. Drugi, dość zaskakujący kolorystyczny akcent, który pojawił się w palecie EMEA, to odcień fioletowy.

samochody kolory samochodów raport BASF

Odcień Parolis Purple. Fot. arch. BASF

Różnorodność kolorystyczna na rynku samochodowym EMEA to także zasługa mnogości odcieni tego samego koloru. W minionym roku producenci samochodów wykorzystali na swoich pojazd ponad 160 (!) odcieni niebieskiego. Na drugim miejscu był kolor szary ze 140 odcieniami. W tej sytuacji biały wypada wyjątkowo blado – zaledwie 70 odcieni. Mimo to właśnie biel pozostaje najpopularniejszym samochodowym kolorem w tym regionie (28%). Jak komentuje Mark Gutjahr, szef działu Automotive Color Design, EMEA w BASF:

Zróżnicowanie kolorystyczne zależy od rozmiaru pojazdu. Podczas gdy kolor fioletowy był chętniej wybierany w przypadku średniej wielkości SUV-ów, nie zaobserwowaliśmy jego silnej obecności w sektorze mniejszych lub dużych SUV-ów. Odwrotnie jest z żółtym, stosunkowo popularnym zarówno na małych i dużych pojazdach, nie – na średnich.

Ameryka Północna też woli błękit

Choć w Ameryce Północnej różnorodność kolorystyczna była mniejsza, także tutaj klienci chętniej sięgali po odcienie chromatyczne. Pod względem popularności niebieski przewyższył już czerwień, silną pozycję ma też kolor zielony. Z listy zniknęły natomiast beżowy i brązowy. Jak komentuje Paul Czornij, szef działu designu w obu Amerykach:

Jest się z czego cieszyć – na drogach widzimy coraz więcej wyrazistych odcieni. Dokładnie tak, jak przewidzieliśmy trzy lub cztery lata temu, niebieski ma swoje pięć minut, a my wykorzystujemy efekty specjalne i pigmenty, by móc zaoferować klientom szerszą gamę odcieni i tekstur w tym ważnym obszarze projektowym.

Kolor niebieski jest obecnie postrzegany przez klientów jako elegancka opcja i cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Eksperci BASF zwracają uwagę, że zapowiadali jego renesans już kilka lat temu – projektanci na ogół przewidują trendy kolorystyczne z kilkuletnim wyprzedzeniem.

samochody kolory samochodów BASF

Odcień Billowing Blue. Fot. arch. BASF

Ameryka Południowa wierna czerwieni

Azja i Pacyfik, region przodujący na świecie pod względem produkcji aut, jest wciąż silnie zdominowany przez kolor biały – jego udział to aż 48%. I choć procentowo kolory chromatyczne nie wypadają zbyt imponująco, brązowy, zielony i fioletowy mają również stabilną pozycję na rynku i wprowadzają element różnorodności do azjatyckiej palety samochodowej.

Ciekawe i odmienne niż w reszcie świata są preferencje klientów w Ameryce Południowej. Wśród odcieni chromatycznych króluje tu (9%) czerwień, która stopniowo traci na popularności w innych regionach. Udział niebieskiego wynosi tu zaś zaledwie 2%. Od niedawna w palecie obecny jest pomarańczowy, stabilną pozycję ma brąz. Jak wyjaśnia Marcos Fernandes, dyrektor regionalny Automotive Coatings South America:

Trendy silne w innych częściach świata przyjmują się w Ameryce Południowej z opóźnieniem. Jesteśmy kontynentem o wielu barwnych aspektach kulturowych, ale w przypadku samochodów ludzie są tu bardziej konserwatywni.

samochody kolory samochodów BASF

Odcień Nation Tide. Fot. arch. BASF

Raport BASF Color Report for Automotive OEM Coatings to analiza ekspertów BASF Coatings w oparciu o dane światowych producentów aut z minionego roku. Więcej informacji na temat najnowszego raportu znaleźć można na stronie firmy.

Źródło: BASF

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA