a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweBASF otwiera laboratorium modularne w Monachium

BASF otwiera laboratorium modularne w Monachium

Oddział BASF Coatings otworzył nowe laboratorium modularne poświęcone badaniom lakierów samochodowych OEM. Powstało ono w zakładzie BASF w Monachium.

laboratorium modularne Lean Lab BASF

Karl-Josef Laumann (Minister Pracy, Zdrowia i Spraw Socjalnych Landu Północnej Nadrenii-Westfalii), Wendela-Beate Vilhjalmsson (burmistrz Monachium), Susanne Richert (manager projektu Lean Lab) oraz Dirk Bremm (prezes oddziału BASF Coatings) na otwarciu Lean Lab. Fot. arch. BASF

Jak zapewnia producent, zalety modularnego laboratorium „Lean Lab” to przede wszystkim zoptymalizowane, zdigitalizowane i przejrzyste procesy robocze oraz w efektywne wykorzystanie surowców. Dzięki temu firmie łatwiej będzie na bieżąco reagować na potrzeby dzisiejszego rynku. Prócz tego zakład w Monachium dysponuje jedyną w swoim rodzaju maszyną dozującą, zaprojektowaną specjalnie dla BASF.

Od roku 2014 BASF zainwestował 24 mln € w gruntowną rekonstrukcję istniejącego laboratorium, dobudowując m.in. dodatkowe piętro. Obecnie ośrodek posiada cztery przestronne poziomy, na których oprócz laboratoriów mieszczą się również biura. Dyskretne procesy robocze zostały tak zaprojektowane, aby prowadzone w laboratorium działania, takie jak produkcja próbek i testy aplikacji, odpowiadały precyzyjnie na potrzeby klientów. Zoptymalizowana logistyka gwarantuje też, że w danym dniu dostępna jest dokładnie taka ilość materiału, jaka będzie potrzebna, dzięki czemu gospodarowanie zasobami jest efektywne.

BASF laboratorium modularne Lean Lab Monachium

Fot. arch. BASF

Specjalnie zaprojektowana dla BASF maszyna dozująca powstała we współpracy z niemieckim wytwórcą sprzętu FRICKE Dosing + Filling Systems. Mierząca 12 metrów i ważąca 8 ton, jest w stanie wyprodukować standardowe formuły z ponad 300 płynnych surowców.

Jak mówi Wolfgang Reckordt z oddziału Product Development Europe Automotive OEM Coatings w dziale BASF Coatings, Lean Lab w Monachium to pilotażowy projekt. Od końca roku 2017 firma gromadzi doświadczenie, które pozwoli jej uruchomić podobne laboratoria także w innych miejscach na mapie Europy: w Würzburgu w Niemczech, w Guadalajarze w Hiszpanii oraz w Clermont we Francji.

laboratorium modularne Lean Lab BASF Monachium

Fot. arch. BASF

Źródło: BASF Coatings