a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweBASF i LanzaTech wykorzystają gazy resztkowe

BASF i LanzaTech wykorzystają gazy resztkowe

Koncern BASF nawiązał współpracę z LanzaTech, firmą biotechnologiczną z Chicago. Zamierza wykorzystać w swoich zakładach opracowaną przez nią technologię otrzymywania etanolu z gazów resztkowych, co pozwoli ograniczyć emisję dwutlenku węgla.

BASF LanzaTech gazy resztkowe

Zakład LanzaTech i producenta stali Shougang w Chinach, gdzie gazy resztkowe z huty stali są wykorzystywane do otrzymywania etanolu. Fot. arch. BASF

Wykorzystując specjalne mikroby, LanzaTech zaproponowała technologię fermentacji umożliwiającą otrzymywanie etanolu z gazów resztkowych zawierających tlenek węgla i wodór. Wykorzystując w ten sposób strumień odpadów, zamiast likwidować je poprzez spalanie, firmy mogą ograniczyć emisję CO2.

Obecnie technologia firmy LanzaTech jest wykorzystywana na skalę komercyjną w przemyśle stalowym. Uzyskany etanol może być wykorzystany jako surowiec do produkcji diesla, benzyny lub paliwa lotniczego, a także jako prekursor dla tworzyw sztucznych i polimerów. Technologia ma jednak również potencjał w zakresie wykorzystania odpadów z branży przemysłowej oraz gospodarowania odpadami miejskimi.

Przedstawiciele obydwu firm wypowiadają się na temat współpracy z dużym zadowoleniem. Pozwoli im ona zrealizować wspólne cele, takie jak ograniczenie emisji dwutlenku węgla oraz zmniejszenie wykorzystania paliw kopalnych.

Źródło: BASF