a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweBakłażan inspiruje PPG Aerospace

Bakłażan inspiruje PPG Aerospace

Firma PPG Industries opracowała nowy system powłokowy, który pozwala sterować ciepłem słonecznym docierającym do wnętrza samolotu, obniżając tym samym temperaturę w kabinach pasażerskich. Wzorem dla tej nowej technologii jest niepozorna skórka bakłażana.

bakłażan PPG

Fot. takomabibelot / Foter.com / CC BY

Nowy system może obniżyć temperaturę na powierzchni samolotu o kilkanaście stopni Celsjusza, co wewnątrz kabiny pasażerskiej daje różnicę 3-4°C. Istotne jest również to, że powłoka umożliwia malowanie kadłuba samolotu również na ciemne kolory.

Obecnie, jak zauważamy, samoloty są zwykle jasne, i nie bez powodu – ciemne odcienie absorbują 90% energii słonecznej, a to z kolei sprawia, że nagrzewa się także wnętrze kabiny pasażerskiej. Nowa technologia PPG Industries daje natomiast producentom większą swobodę kolorystyczną – dzięki niej mogą malować swoje samoloty na wszystkie możliwe kolory.

Nowa technologia może sprawić, że ciemne samoloty staną się powszechne. Fot. caribb / Foter.com / CC BY-NC-ND

Inspirację dla nowych technologii znajduje się czasem w nietypowych miejscach. Tym razem takim miejscem okazał się… ogródek warzywny. Technolodzy wzorowali się bowiem na bakłażanie, którego ciemna skórka nie pochłania promieniowania NIR (z zakresu bliskiej podczerwieni), ale przepuszcza je do silnie odbijającego jasnego miąższu. Dzięki temu bakłażan pozostaje chłodny nawet przy silnym nasłonecznieniu.

Analogicznie, specjaliści PPG przygotowali specjalne dyspersje, które zwiększają przepuszczalność dla promieniowania NIR zewnętrznej ciemnej warstwy, za to zwiększają współczynnik odbicia wewnętrznej warstwy białej. Rozwiązanie wypracowane przez naturę świetnie sprawdziło się również w przypadku samolotów. Obecnie testowane jest ono przez kilku dużych wytwórców.

Źródło: PPG