REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Badacze z Holandii i Polski otrzymali nowe spoiwo do farb

Naukowcy z holenderskiego Uniwersytetu Eindhoven otrzymali liniowe i rozgałęzione semiaromatyczne poliestry pochodzenia biologicznego, które mogą być wykorzystane jako żywice do produkcji farb. W zespole badawczym znalazła się również młoda chemiczka z Politechniki Gdańskiej, dr inż. Lidia Jasińska-Walc.

spoiwo

Fot. thier (sxc.hu)

Wykorzystując cały szereg komonomerów, między innymi 2,5-dimetylofuran, otrzymano zabezpieczone przed depolimeryzacją (ang. end-capped) poliestry. Po usieciowaniu wykorzystano je jako żywice dla farb rozpuszczalnikowych i proszkowych.

Uzyskane powłoki były twarde, ale kruche, co jest rezultatem sztywnej struktury molekularnej utworzonej sieci. Powłoki poli(estrowo-uretanowe) na bazie rozgałęzionych kopoliestrów wykazały dobrą odporność na rozpuszczalnik. Zarówno rozpuszczalnikowe jak i proszkowe farby uzyskane w eksperymencie miały podobne właściwości fizyczne i mechaniczne, a więc metoda otrzymywania nie ma większego znaczenia. Zdaniem naukowców opracowana przez nich żywica może być ciekawym kandydatem na spoiwo farb przemysłowych.

Dr inż. Lidia Jasińska-Walc. Fot. Bart van Overbeeke / Politechnika Gdańska

Badania prowadzone były z udziałem naukowców z Holandii oraz z Polski – w zespole znalazła się pracująca na Politechnice Gdańskiej, ale związana również z Uniwersytetem Eindhoven chemiczka dr inż. Lidia Jasińska-Walc. W zeszłym roku było o niej głośno, kiedy została nagrodzona w ramach programu Homing Plus Fundacji na rzecz Nauki Polskiej i otrzymała dofinansowanie na realizację projektu dotyczącego otrzymywanych z cukrów, ekologicznych poliamidów. Tym razem opracowany z jej pomocą materiał może przysłużyć się przemysłowi lakierniczemu. Trzymamy kciuki za dalszy rozwój badań oraz komercyjne wykorzystanie tego pomysłu.

Artykuł opublikowany został w czasopiśmie Progress in Organic Coatings.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 3
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA