a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweAUVOT – nowe wirtualne narzędzie BASF

AUVOT – nowe wirtualne narzędzie BASF

Eksperci BASF opracowali nowe, wirtualne narzędzie do projektowania kolorystycznego samochodów. AUVOT w sposób bardzo realistyczny prezentuje różne lakiery na konkretnych typach aut, uwzględniając związki między odcieniem, geometrią i kształtem.

BASF AUVOT

AUVOT MEA. Fot. arch. BASF

By uzyskać realistyczną prezentację lakieru samochodowego na karoserii już na etapie projektowania samochodu, projektanci z BASF Coatings opracowali wirtualne narzędzie AUVOT (Automotive Vehicles of Trends). Uwzględnia ono interakcje między kolorem a geometrią oraz rolę światła.

Koniec z fizycznymi próbkami

Cztery różne warianty AUVOT-a odpowiadają czterem typom samochodów – od kompaktowych po SUV-y. Program pozwala nie tylko pokazać typowe zachowanie lakierów na krzywiznach samochodu, ale też ujawnia dodatkowe, ciekawe możliwości. Jak komentuje Florina Trost, starszy projektant w dziale Automotive Coatings Solutions EMEA BASF:

Wizualizacja i prezentacja wszystkich elementów związanych z powłoką lakierniczą – takich jak sam odcień, ale też efekty i powierzchnia – to spore wyzwanie, które w rzeczywistym świecie wymaga dużej wiedzy. Tłumaczenie jednak tej wiedzy na rzeczywistość wirtualną i łączenie tych dwóch światów otwiera zupełnie nowy obszar działania.

AUVOT to cenne narzędzie dla projektantów OEM oraz ekspertów kolorystycznych BASF, które pozwoli przyspieszyć i udoskonalić system projektowania koloru. Nie będzie on już bowiem oparty na fizycznych próbkach lakieru, wysyłanych do projektantów. Ale to też możliwość opracowywania nowych odcieni, które będą idealne pasowały do różnych modeli OEM i podkreślały wartość marki.

BASF AUVOT

AUVOT 2×2. Fot. arch. BASF

Uzupełnienie platformy AUROOM

Jako narzędzia wirtualne, AUVOT-y należą do programu cyfrowego BASF w zakresie lakierów samochodowych. I stanowią również uzupełnienie AUROOM – cyfrowej platformy, która umożliwia projektantom OEM dostęp do bazy fotorealistycznych wirtualnych kolorów samochodów i innych narzędzi.

Źródło: BASF