REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Austriacka branża farb silnie dotknięta przez pandemię

Mimo doskonałej sytuacji na początku tego roku, austriacki rynek farb bardzo silnie odczuł skutki kwarantanny. „Sytuacja nie wygląda obiecująco” – mówi przewodniczący austriackiego Stowarzyszenia Przemysłu Chemicznego i dodaje, że końca kryzysu jeszcze nie widać.

austriacka branża farb pandemia

Fot. Kurious / pixabay.com

Wielu austriackich producentów spodziewa się spadku sprzedaży nawet o 25%. Portal European Coatings cytuje słowa Huberta Culika, przewodniczącego austriackiego Stowarzyszenia Przemysłu Chemicznego:

Sytuacja nie wygląda obecnie zbyt obiecująco. Nawet mimo tego, że ceny surowców tymczasowo spadły z powodu niskich cen ropy i mniejszego zapotrzebowania. Nie widać jeszcze na horyzoncie poprawy sytuacji.

Części producentów udało się co prawda nadrobić straty dzięki sprzedaży internetowej. Ale wymuszone wstrzymanie prac budowlanych i spadek zapotrzebowania w branży samochodowej spowodowały dla austriackich wytwórców farb spore problemy.

Okazja – środki dezynfekcyjne

Z drugiej strony – pandemia koronawirusa stała się dla austriackich firm okazją, by zwiększyć produkcję środków dezynfekujących. Jak oznajmia z dumą Culik:

Austriacka branża farb i lakierów wniosła ogromny wkład, jeśli chodzi o zaopatrzenie w środki do dezynfekcji w najbardziej kryzysowym momencie. Nie tylko zwiększając produkcję w odpowiedzi na niedobory, ale również obdarowując tego typu środkami lokalne ośrodki zdrowia, szpitale i domy spokojnej starości.

Łącznie austriaccy producenci podarowali ok. 20 000 litrów płynów dezynfekcyjnych. Dzięki temu skuteczna walka z pandemią była możliwa, nawet już w jej krytycznych pierwszych tygodniach.

Kryzys po bardzo dobrym okresie

Kryzys okazał się dotkliwy nawet mimo tego, że rok 2020 rozpoczął się dla austriackiej branży farb bardzo dobrze. Sprzedaż w sektorze budowlanym była wyższa niż w tym samym okresie w roku poprzednim. A już w 2019 wyniki były bardzo dobre – austriacka branża farbiarska zdołała wtedy zwiększyć obroty o 3%, na przekór tendencjom spadkowym w Europie.

Dzięki temu produkcja wzrosła do 170 000 ton farb i lakierów, a wartość produkcji – do 470 mln €. Zanotowany w ubiegłym roku i na początku bieżącego roku wzrost to w dużej mierze zasługa eksportu, przede wszystkim do Niemiec i Belgii, ale również do krajów Europy Środkowej i Wschodniej – w tym Polski.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA