a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweAustriacka branża farb silnie dotknięta przez pandemię

Austriacka branża farb silnie dotknięta przez pandemię

Mimo doskonałej sytuacji na początku tego roku, austriacki rynek farb bardzo silnie odczuł skutki kwarantanny. „Sytuacja nie wygląda obiecująco” – mówi przewodniczący austriackiego Stowarzyszenia Przemysłu Chemicznego i dodaje, że końca kryzysu jeszcze nie widać.

austriacka branża farb pandemia

Fot. Kurious / pixabay.com

Wielu austriackich producentów spodziewa się spadku sprzedaży nawet o 25%. Portal European Coatings cytuje słowa Huberta Culika, przewodniczącego austriackiego Stowarzyszenia Przemysłu Chemicznego:

Sytuacja nie wygląda obecnie zbyt obiecująco. Nawet mimo tego, że ceny surowców tymczasowo spadły z powodu niskich cen ropy i mniejszego zapotrzebowania. Nie widać jeszcze na horyzoncie poprawy sytuacji.

Części producentów udało się co prawda nadrobić straty dzięki sprzedaży internetowej. Ale wymuszone wstrzymanie prac budowlanych i spadek zapotrzebowania w branży samochodowej spowodowały dla austriackich wytwórców farb spore problemy.

Okazja – środki dezynfekcyjne

Z drugiej strony – pandemia koronawirusa stała się dla austriackich firm okazją, by zwiększyć produkcję środków dezynfekujących. Jak oznajmia z dumą Culik:

Austriacka branża farb i lakierów wniosła ogromny wkład, jeśli chodzi o zaopatrzenie w środki do dezynfekcji w najbardziej kryzysowym momencie. Nie tylko zwiększając produkcję w odpowiedzi na niedobory, ale również obdarowując tego typu środkami lokalne ośrodki zdrowia, szpitale i domy spokojnej starości.

Łącznie austriaccy producenci podarowali ok. 20 000 litrów płynów dezynfekcyjnych. Dzięki temu skuteczna walka z pandemią była możliwa, nawet już w jej krytycznych pierwszych tygodniach.

Kryzys po bardzo dobrym okresie

Kryzys okazał się dotkliwy nawet mimo tego, że rok 2020 rozpoczął się dla austriackiej branży farb bardzo dobrze. Sprzedaż w sektorze budowlanym była wyższa niż w tym samym okresie w roku poprzednim. A już w 2019 wyniki były bardzo dobre – austriacka branża farbiarska zdołała wtedy zwiększyć obroty o 3%, na przekór tendencjom spadkowym w Europie.

Dzięki temu produkcja wzrosła do 170 000 ton farb i lakierów, a wartość produkcji – do 470 mln €. Zanotowany w ubiegłym roku i na początku bieżącego roku wzrost to w dużej mierze zasługa eksportu, przede wszystkim do Niemiec i Belgii, ale również do krajów Europy Środkowej i Wschodniej – w tym Polski.

Źródło: european-coatings.com