Mimo doskonałej sytuacji na początku tego roku, austriacki rynek farb bardzo silnie odczuł skutki kwarantanny. „Sytuacja nie wygląda obiecująco” – mówi przewodniczący austriackiego Stowarzyszenia Przemysłu Chemicznego i dodaje, że końca kryzysu jeszcze nie widać.

Fot. Kurious / pixabay.com
Wielu austriackich producentów spodziewa się spadku sprzedaży nawet o 25%. Portal European Coatings cytuje słowa Huberta Culika, przewodniczącego austriackiego Stowarzyszenia Przemysłu Chemicznego:
Sytuacja nie wygląda obecnie zbyt obiecująco. Nawet mimo tego, że ceny surowców tymczasowo spadły z powodu niskich cen ropy i mniejszego zapotrzebowania. Nie widać jeszcze na horyzoncie poprawy sytuacji.
Części producentów udało się co prawda nadrobić straty dzięki sprzedaży internetowej. Ale wymuszone wstrzymanie prac budowlanych i spadek zapotrzebowania w branży samochodowej spowodowały dla austriackich wytwórców farb spore problemy.
Okazja – środki dezynfekcyjne
Z drugiej strony – pandemia koronawirusa stała się dla austriackich firm okazją, by zwiększyć produkcję środków dezynfekujących. Jak oznajmia z dumą Culik:
Austriacka branża farb i lakierów wniosła ogromny wkład, jeśli chodzi o zaopatrzenie w środki do dezynfekcji w najbardziej kryzysowym momencie. Nie tylko zwiększając produkcję w odpowiedzi na niedobory, ale również obdarowując tego typu środkami lokalne ośrodki zdrowia, szpitale i domy spokojnej starości.
Łącznie austriaccy producenci podarowali ok. 20 000 litrów płynów dezynfekcyjnych. Dzięki temu skuteczna walka z pandemią była możliwa, nawet już w jej krytycznych pierwszych tygodniach.
Kryzys po bardzo dobrym okresie
Kryzys okazał się dotkliwy nawet mimo tego, że rok 2020 rozpoczął się dla austriackiej branży farb bardzo dobrze. Sprzedaż w sektorze budowlanym była wyższa niż w tym samym okresie w roku poprzednim. A już w 2019 wyniki były bardzo dobre – austriacka branża farbiarska zdołała wtedy zwiększyć obroty o 3%, na przekór tendencjom spadkowym w Europie.
Dzięki temu produkcja wzrosła do 170 000 ton farb i lakierów, a wartość produkcji – do 470 mln €. Zanotowany w ubiegłym roku i na początku bieżącego roku wzrost to w dużej mierze zasługa eksportu, przede wszystkim do Niemiec i Belgii, ale również do krajów Europy Środkowej i Wschodniej – w tym Polski.
Źródło: european-coatings.com