a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjneAquapak – ekologiczne worki na farby

Aquapak – ekologiczne worki na farby

Brytyjska firma Aquapak Polymers opracowała nowy materiał opakowaniowy. Wykonane z niego worki, które mogą posłużyć do przechowywania farby, są w 100% przeznaczone do recyklingu.

Aquapak opakowania na farby

Stosowanie worków Aquapak do przechowywania i transportu farb rozwiązałoby problem recyklingu opakowań.
Fot. arch. ArtsyBee / pixabay.com

Elastyczny worek Aquapak jest niezwykle wytrzymały, odporny na rozdzieranie i na dziurawienie oraz nieprzepuszczający dla większości rozpuszczalników, olejów i gazów. Tym jednak, co przede wszystkim może przekonać producentów, aby zastąpić nim tradycyjne puszki i plastikowe pojemniki, jest jego ekologiczność. Worek w 100% nadaje się do recyklingu, może być poddany kompostowaniu i fermentacji beztlenowej.

To silny argument, ponieważ recykling opakowań po farbach jest dziś poważnym problemem. W piwnicach, garażach i szopach na całym świecie zalegają tysiące puszek z resztkami farby, najczęściej lądujące w końcu na wysypisku. Tymczasem opróżnienie worka Aquapak byłoby prostsze, a co za tym idzie – samo opakowanie częściej trafiałoby do odpowiedniego pojemnika i byłoby poddawane recyklingowi.

Ponadto puszki metalowe są stosunkowo ciężkie; lekkie worki pozwoliłyby zmniejszyć emisję dwutlenku węgla związaną z produkcją i transportem farb. Samo wytwarzanie opakowań Aquapak zużywa mniej wody i generuje mniej odpadów, co mogłoby się przełożyć na korzystniejsze ceny farb. Gdyby więc worki weszły do powszechnego użytku, oznaczałoby to korzyści dla wszystkich – klientów, producentów i środowiska.

Firma Aquapak powstała w roku 2011 i rozwijała zaproponowaną technologię przez ostatnie pięć lat. W pracach udział wzięli m.in. technolodzy, chemicy, eksperci przemysłu opakowaniowego oraz Biffa – jedna z największych brytyjskich firm zarządzających odpadami.

Źródło: coatingsworld.com