REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Aquapak – ekologiczne worki na farby

Brytyjska firma Aquapak Polymers opracowała nowy materiał opakowaniowy. Wykonane z niego worki, które mogą posłużyć do przechowywania farby, są w 100% przeznaczone do recyklingu.

Aquapak opakowania na farby

Stosowanie worków Aquapak do przechowywania i transportu farb rozwiązałoby problem recyklingu opakowań.
Fot. arch. ArtsyBee / pixabay.com

Elastyczny worek Aquapak jest niezwykle wytrzymały, odporny na rozdzieranie i na dziurawienie oraz nieprzepuszczający dla większości rozpuszczalników, olejów i gazów. Tym jednak, co przede wszystkim może przekonać producentów, aby zastąpić nim tradycyjne puszki i plastikowe pojemniki, jest jego ekologiczność. Worek w 100% nadaje się do recyklingu, może być poddany kompostowaniu i fermentacji beztlenowej.

To silny argument, ponieważ recykling opakowań po farbach jest dziś poważnym problemem. W piwnicach, garażach i szopach na całym świecie zalegają tysiące puszek z resztkami farby, najczęściej lądujące w końcu na wysypisku. Tymczasem opróżnienie worka Aquapak byłoby prostsze, a co za tym idzie – samo opakowanie częściej trafiałoby do odpowiedniego pojemnika i byłoby poddawane recyklingowi.

Ponadto puszki metalowe są stosunkowo ciężkie; lekkie worki pozwoliłyby zmniejszyć emisję dwutlenku węgla związaną z produkcją i transportem farb. Samo wytwarzanie opakowań Aquapak zużywa mniej wody i generuje mniej odpadów, co mogłoby się przełożyć na korzystniejsze ceny farb. Gdyby więc worki weszły do powszechnego użytku, oznaczałoby to korzyści dla wszystkich – klientów, producentów i środowiska.

Firma Aquapak powstała w roku 2011 i rozwijała zaproponowaną technologię przez ostatnie pięć lat. W pracach udział wzięli m.in. technolodzy, chemicy, eksperci przemysłu opakowaniowego oraz Biffa – jedna z największych brytyjskich firm zarządzających odpadami.

Źródło: coatingsworld.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA