REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Antyadhezyjna powłoka na kubeczki jogurtów

Naukowcy z Chin zaproponowali nową, wolną od rozpuszczalników powłokę na wnętrza kubeczków na jogurty. Ma ona zapobiegać przywieraniu resztek jogurtu do ścianek.

powłoka na kubeczki jogurtów

Fot. LotusHead / freeimages.com

Jak podają badacze, aplikacja nowej powłoki jest łatwa, przyjazna środowisku i wykorzystuje wyłącznie zrównoważone surowce. Powłoka otrzymywana jest z wosku pszczelego oraz oleju słonecznikowego.

Prosty, dwuetapowy proces

Proces aplikacji składa się z dwóch etapów. Najpierw na podłożu poliolefinowym otrzymywana jest – poprzez schłodzenie gorącego roztworu wosku pszczelego i oleju słonecznikowego w warunkach otoczenia – warstwa oleożelu. Następnie olej słonecznikowy jest dodatkowo natryskiwany na oleożel, w wyniku czego powstaje śliska powłoka o dwuwarstwowej strukturze.

Parametry powłoki były modyfikowane przez naukowców poprzez zawartość wosku pszczelego. Przeprowadzono również testy z wykorzystaniem jogurtu. Potwierdzono, że powłoka zapewnia dobre właściwości poślizgowe i skutecznie redukuje adhezję jogurtu na powierzchni.

Skuteczna i po miesiącu w lodówce

Badacze ustalili również, że powłoka utrzymywała swoje właściwości nawet po trzydziestu dniach przechowywania w lodówce. Ma więc duży potencjał pod kątem jej wykorzystania w branży opakowaniowej i spożywczej. Artykuł na ten temat ukazał się w piśmie „Progress in Organic Coatings”.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA