Jeden ze znanych amerykańskich producentów farb ogłosił likwidację swojej działalności. Firma od kilku dekad mierzyła się z problemami finansowymi, których nie był w stanie rozwiązać nawet nowy właściciel.
Po ponad 80 latach działalności amerykańska firma Kelly-Moore Paint Company – jeden z największych producentów farb na świecie – zawiesiła swoją działalność i rozpoczęła proces likwidacji. Informacja podana została kilka dni po zwolnieniu z pracy ok. 700 pracowników i wstrzymaniu działalności w fabryce w Hurst (Teksas, USA) z nadzieją na powrót do pełnej operacyjności.
Naprawić biznes, jeśli to możliwe
Fakt, że firma nie jest już w stanie finansować swojej działalności, to przede wszystkim skutek odpływu gotówki związanego z ugodami prawnymi dotyczącymi azbestu oraz trudnymi inwestycjami w zakresie łańcucha dostaw. Jak komentuje dyrektor generalny Kelly-Moore, Charles Gassenheimer:
Jestem bardzo rozczarowany i zasmucony tym obrotem spraw, ponieważ cały zespół Kelly-Moore włożył dużo wysiłku w to, by opracowywać dalsze innowacje i odpowiadać na potrzeby profesjonalnych firm malarskich. Od pierwszego dnia nowy właściciel spółki zaangażował się w to, by naprawić biznes, jeśli tylko jest to możliwe. Niestety, bez względu na to jak wspaniałą kadrą, ofertą produktową i reputacją może się poszczycić Kelly-Moore, nie byliśmy w stanie przezwyciężyć ogromnych przeszkód prawnych i finansowych, ciążących na firmie od wielu lat.
Grupa Flacks kupiła Kelly-Moore w październiku 2022 z nadzieją na uratowanie przedsiębiorstwa. Na stanowisko dyrektora generalnego wyznaczyła Charlesa Gassenheimera, powierzając mu opracowanie i wdrożenie strategii mającej na celu poprawę sytuacji finansowej firmy. Elementami powstałej strategii było m.in. przeniesienie siedziby z Kalifornii do Teksasu, nawiązywanie nowych współprac w ramach łańcucha dostaw oraz rozstrzygnięcie dużej liczby roszczeń z tytułu narażenia na azbest.
170 mln $ do wypłacenia
Firma Kelly-Moore do roku 1981 stosowała azbest jako składnik cementu oraz produktów teksturujących. Od tamtej pory mierzy się z tysiącami pozwów związanych z narażeniem zdrowia poprzez kontakt z azbestem. W ciągu ostatnich dwudziestu lat producent wypłacił już ok. 600 mln $ w ramach ugód, jednak zgodnie z obecnymi oszacowaniami przyszłe zobowiązania z tego tytułu wciąż sięgać będą 170 mln $. W związku z tym dalsza działalność firmy okazała się już niemożliwa.
Źródło: coatingsworld.com