a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjneAltana neutralna węglowo do 2025

Altana neutralna węglowo do 2025

Grupa Altana ogłosiła, że do roku 2025 zamierza zminimalizować emisję dwutlenku węgla ze swoich procesów do zera. Już w tym roku zaś cała energia, w którą firma się zaopatruje, ma zostać zamieniona na tę pochodzą z odnawialnych źródeł.

Altana neutralna węglowo do 2025

Fot. arch. Altana

Altana zamierza zrealizować swój cel nie tylko czyniąc swoje procesy produkcyjne bardziej ekologicznymi, ale także finansując projekty ochrony środowiska w regionach, gdzie emisja CO2 jest największa. W planach jest również ograniczenie ilości dwutlenku węgla emitowanego przy okazji podróży służbowych, przez służbowe auta oraz przy transporcie produktów.

Nowe systemy fotowoltaiczne

Już w roku 2017 firmie udało się zrealizować cel ustanowiony dziesięć lat wcześniej – do roku 2020 zredukować emisję dwutlenku węgla o 30%. Jak wyjaśnia Martin Babilas, dyrektor generalny Grupy Altana:

Chcielibyśmy pozostawić po sobie ślad w dziedzinie innowacji, nie – zanieczyszczając środowisko. Dzięki naszemu programowi neutralności węglowej do roku 2025, spełniamy swoją powinność, jeśli chodzi o ochronę klimatu, i konsekwentnie realizujemy nasze cele w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Co konkretnie planuje firma, by osiągnąć swój cel? Zamierza zwiększyć efektywność energetyczną swoich zakładów produkcyjnych, a także postawić na bardziej przyjazne środowisku ich zasilanie oraz ogrzewanie. Preferowanym źródłem energii będą źródła odnawialne. Do istniejących już systemów zasilania słonecznego w fabryce w Ascoli Piceno we Włoszech oraz w Deventer w Holandii dołączy nowy system fotowoltaiczny w Pune w Indiach. Podobny system powstaje także w Collechio we Włoszech – będzie on zasilał powstający tam ośrodek produkcyjny i badawczy.

Oprócz tego Altana zamierza współpracować z dostawcami, tak aby uzyskać jak najlepszy balans CO2 także zamawianych surowców. W ten sposób stanie się jedną z firm, która bierze pod uwagę emisję dwutlenku węgla wzdłuż całego łańcucha dostaw.

Zielona energia musi być tańsza

Martin Babilas zwrócił również uwagę, że światowi prawodawcy powinni dużo bardziej wspierać wykorzystywanie zielonej energii. Cele związane z ochroną klimatu nie mogą być bowiem zrealizowane bez energii z odnawialnych źródeł w konkurencyjnych cenach. Obecnie bycie ekologicznym kosztuje – jak wyliczyło VCI, Niemieckie Stowarzyszenie Przemysłu Chemicznego, rocznie zapotrzebowanie na energię niemieckiego przemysłu chemicznego na drodze do neutralności emisyjnej do 2050 wzrośnie pod względem wartości aż 11-krotnie.

Altana działa też na rzecz środowiska, wprowadzając na rynek innowacyjne technologie. Przykładem mogą być rozwiązania BYK pozwalające na recykling polipropylenu z baterii samochodowych (który wcześniej nie był poddawany recyklingowi), pigment aluminiowy marki ECKART do farb ściennych, gwarantujący że 50% ciepła zostaje wypromieniowane z powrotem ze ścian do pomieszczenia, a także wolny od PVC uszczelniacz marki ACTEGA, który pozwoli zmniejszyć zawartość stali w kapslach o 10 000 ton – wagę Wieży Eiffla w Paryżu.

Źródło: Altana