W holenderskim Rijksmuseum od kilku miesięcy trwa na oczach widzów konserwacja słynnego obrazu Rembrandta, „Straż nocna”. W ramach projektu, nazwanego „Operacją Straż Nocna”, ekspertyzą kolorystyczną służy koncern AkzoNobel.
Operacja Straż Nocna (ang. Operation Night Watch) – trwający obecnie projekt konserwacji słynnego obrazu Rembrandta na oczach widzów – to największa i najbardziej innowacyjna konserwacja dzieła sztuki w historii. Specjaliści od renowacji dzieł sztuki wraz z ekspertami AkzoNobel od koloru pracują w specjalnej szklanej komorze zbudowanej przed obrazem, tak aby poddawane pracom konserwatorskim dzieło było bez przerwy dostępne dla zwiedzających muzeum.
Przełomowy projekt
W projekcie wykorzystywane są najnowocześniejsze metody analizy – w tym technologie badania koloru AkzoNobel. Jak mówi Klaas Kruithof, dyrektor ds. technicznych AkzoNobel:
Bardzo się cieszymy, że możemy współpracować z Rijksmuseum przy tak przełomowym projekcie. Łącząc stare z nowym możemy inaczej myśleć i inaczej działać, a także wykorzystywać nasze innowacyjne know-how, by wyjść poza oczekiwania i wprowadzić konserwację dzieł sztuki na zupełnie nowy poziom możliwości.
Robert van Langh, Dyrektor Oddziału Konserwacji i Nauki w Rijksmuseum, podkreśla, że muzeum od początku wiedziało, że współpraca z AkzoNobel w Operacji Straż Nocna ma sens:
Mamy wspólne zainteresowania, zwłaszcza jeśli chodzi o kolor i proces starzenia się farb, i jesteśmy pewni, że nasza wspólna praca przyniesie Straży nocnej nową perspektywę i poziom zrozumienia.
W planach trzy duże projekty
W najbliższym czasie Rijksmuseum i AkzoNobel zamierzają zrealizować razem trzy projekty:
- odtworzenie impastu Rembrandta, by lepiej zrozumieć, jak stworzył unikatowe formuły swoich farb – dokładny ich skład do dziś pozostaje tajemnicą (impast to proces lub technika nakładania grubych warstw farby, tak aby wystawały ponad powierzchnię płótna, tworząc obraz niemal trójwymiarowy),
- zaprojektowanie dostosowanej kalibracji kolorów, aby poprawić jakość fotografii i digitalizacji dzieł sztuki; system dostosowany będzie również do gamy odcieni Straży nocnej, która charakteryzuje się niestandardową paletą ciemnych kolorów,
- dostosowanie warunków oświetleniowych i najbliższego otoczenia pod kątem ich wpływu na postrzeganie kolorów, tak aby wrażenia towarzyszące oglądaniu Straży nocnej były jeszcze intensywniejsze, z wykorzystaniem najnowszych technologii AkzoNobel.
Operacja Straż Nocna trwa od lipca 2019. Jak komentuje Eric Kirchner, starszy naukowiec ds. koloru w AkzoNobel:
To dla nas niezwykła okazja – móc służyć swoją ekspertyzą kolorystyczną w historycznym projekcie. Straż nocna to ikoniczne dzieło, nie tylko w kulturze holenderskiej, ale i w całej historii sztuki. Dlatego nasze zaangażowanie projekt mówi sporo o pozycji AkzoNobel w branży.
Źródło: AkzoNobel