a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweAkzoNobel odnawia Holenderską Barkę Królewską

AkzoNobel odnawia Holenderską Barkę Królewską

Specjaliści AkzoNobel pomagają przy renowacji zbudowanej na początku XIX wieku Holenderskiej Barki Królewskiej. Decyzję taką podjęło Narodowe Muzeum Morskie w Amsterdamie, gdzie przechowywana jest zabytkowa łódź.

AkzoNobel

Barka Królewska przechowywana w Narodowym Muzeum Morskim w Amsterdamie.
Fot. Hetscheepvaartmuseum (Wikimedia Commons)

Barka Królewska została zbudowana w roku 1818 przez króla Wilhelma I. Ma ona 17 metrów długości i jest częściowo pozłacana. Po raz ostatni użyto jej w 1962 roku z okazji 25. rocznicy ślubu królowej Juliany i księcia Bernharda. Od tamtej pory spoczywa w Narodowym Muzeum Morskim, gdzie jest jednym z najpopularniejszych eksponatów.

Niedawno pojawiła się jednak nadzieja przywrócenia zabytkowej łodzi dawnego blasku i jej ponownego wykorzystywania. Stało się to możliwe dzięki dotacji w wysokości miliona euro od organizatorów Loterii BankGiro.

Barka w 1962 roku. Fot. Jac. de Nijs / Anefo (Wikimedia Commons)

Conrad Keijzer, przedstawiciel Performance Coatings AkzoNobel, oznajmił, że wielką dumą dla koncernu jest przyczynić się do odnowienia obiektu, który stał się ikoną holenderskiej historii. Radość sprawia również fakt, że Narodowe Muzeum Morskie wybrało do tej roli właśnie AkzoNobel, ufając 100-letniemu doświadczeniu firmy w zakresie farb dla przemysłu morskiego.

Prace mają zostać zakończone latem 2015. Póki co dokonywane są na północy Holandii, ale już pod koniec roku pierwsze efekty renowacji zostaną publicznie zaprezentowane w Narodowym Muzeum Morskim.

Źródło: AkzoNobel