REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

5 mln dolarów za farby na bazie oleju z lnicznika

Grupa badawcza z Kansas State University analizująca możliwości wykorzystania roślin oleistych do produkcji żywic, farb i klejów otrzymała specjalną nagrodę od Departamentu Rolnictwa USA (USDA). W ramach dofinansowania swych badań zespół otrzymał od państwa 5 milionów dolarów.

fot. Stougard (stockfreeimages.com)

Roślina, którą poddano badaniom pod kątem wykorzystania do produkcji farb i klejów, to lnicznik z rodziny kapustowatych. Obecnie rośnie on przeważnie dziko w Europie i Azji, niegdyś jednak był uprawiany jako źródło oleju o różnych zastosowaniach, także spożywczych. Profesor Xiuzhi Sun stojąca na czele nagrodzonego przez USDA zespołu proponuje rozpocząć na nowo uprawę tej rośliny, a uzyskany z niej olej stosować jako biopaliwo i surowiec do produkcji chemikaliów. Wcześniej naukowcy pracowali nad podobnym wykorzystaniem oleju sojowego i uzyskali obiecujące rezultaty.

Profesor Sun ma nadzieję, że na bazie oleju z lnicznika będzie można wytwarzać wrażliwe na ciśnienie kleje oraz przezroczyste powłoki, które będą bardziej trwałe niż środki stosowane obecnie, a do tego bezpieczniejsze i przyjazne środowisku. W Montanie i Wyoming, gdzie lnicznik jest znany, rozpoczęto już kampanię zachęcającą rolników do włączania go do ich systemu upraw.

Przyznana za pomysł wykorzystania lnicznika nagroda to część proekologicznego programu USDA. W ramach niego Departament przeznaczył 25 milionów dolarów na dofinansowanie projektów związanych z wykorzystaniem w przemyśle naturalnych surowców – biomasy. Wpisuje się to w strategię prezydenta Obamy opierającą się na wykorzystaniu bioenergii, dzięki czemu możliwe będzie uniezależnienie się od dostaw surowców spoza kraju. Jak podkreśla Tom Vilsack z Departamentu Rolnictwa, nagrodzone proekologiczne rozwiązania przyczynią się dodatkowo do stworzenia nowych miejsc pracy, zaowocują więc podwójnymi korzyściami.

Źródło: paintsquare.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA